Kia na Slovensku přeruší výrobu aut

Žilina - Jihokorejská společnost Kia Motors kvůli slabé poptávce zastaví ve čtvrtek a v pátek výrobu automobilů ve slovenské továrně nedaleko Žiliny. Výroba motorů ale bude pokračovat. Potvrdil to dnes mluvčí slovenské divize Dušan Dvořák. K podobné odstávce firma přikročila již minulý a předminulý pátek. Společnost Kia Motors Slovakia loni zvýšila tržby o 24 procent na zhruba 2,23 miliardy eur (přibližně 56 miliard korun). V továrně u Žiliny firma loni vyrobila přes 200 tisíc vozidel, což představuje růst objemu výroby o 38 procent.

„Snížená poptávka souvisí se současnou nestabilní situací na evropském trhu. Nadále platí, že se budeme přizpůsobovat reálným požadavkům trhu,“ upozornil Dvořák.

Firma na Slovensku vyrábí modely Kia Cee'd a Kia Sportage. Začátkem příštího roku chystá rovněž sériovou výrobu nového sportovně-užitkového vozu Hyundai ix35. Podle původních záměrů automobilka na Slovensku chtěla zaměstnávat asi 3000 lidí a vyrábět zhruba 300 tisíc vozů ročně.

Kia je dceřinou společností největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor. Ta loni v listopadu oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.