Škoda Auto zastaví na dva dny výrobu

Mladá Boleslav - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zastaví na konci října na dva dny výrobu. Důvodem je zejména pokles objednávek na model Fabia. V Německu totiž na začátku září skončilo šrotovné a to se citelně promítlo v poptávce po tomto typu vozu. Škoda tak denně vyrobí o 200 kusů fabií méně. Přesto by se tento pokles výroby neměl promítnout do počtu kmenového personálu. Obavy jsou ale na místě u agenturních pracovníků.

Výroba se ve Škodovce zastaví ve čtvrtek 29. října a v pátek 30. října. Ve
čtvrtek se podle mluvčího automobilky Jaroslava Černého nebudou vyrábět jen fabie, ostatní provozy pojedou normálně. V pátek se pak výroba zastaví
kompletně. Vyrábět se nebude ani ve státní svátek 28. října, ten však
automobilka tradičně využívá k inventuře. V současné době se ještě
upřesňuje počet zaměstnanců, kteří se této inventury zúčastní. Celkem tak
odpadne pět směn.

Odboráři se nyní chystají s vedením firmy vyjednávat o podmínkách. „Cílem je, aby zaměstnanec, kterému v daný den není umožněno mít ve své směně práci a bude tedy doma, dosáhl na svůj denní výdělek. Zaměstnanec, který v práci bude, dostane automaticky svůj denní výdělek. Nepočítáme s tím, že bychom lidi nechávali doma za průměrný plat, tedy za více, než mají ti, kteří pracují,“ sdělil předseda odborů Jaroslav Povšík.

Po zavedení šrotovací prémie v sousedních státech, začala Škodovka opět nabírat agenturní pracovníky. Ti nyní patří v podniku k ohrožené skupině. „Pochopitelně se tento pokles může promítat do agenturního personálu,“ připustil Povšík s tím, že se ale nepromítne do kmenového personálu.

Podle týdeníku Škodovácký odborář se na rozdíl od fabií mírně zvedá výroba dalších vozů. Výroba Škody Octavia, která firmě dlouhodobě přináší nejvyšší zisky, se v úterý zvedla ze 480 na 532 vozů denně. To by mělo vydržet až do konce letošního roku. Mírně se zvýšila také výroba Octavie Tour, větší zájem je i o Yetiho, jehož produkce se zvýšila ze 175 na 202 vozů denně.