Volvo má dalšího zájemce o koupi

Londýn – Ford má dalšího zájemce o švédské Volvo. Po čínské automobilce Geely vstoupilo do boje americké konsorcium Crown, vedené bývalými manažery Fordu a Chrysleru. Do obchodu plánuje zapojit i švédské investory. S informací přišel list Financial Times. Nabídka Američanů na koupi ztrátové švédské automobilky je údajně nižší než ta čínská. Obě firmy ale do Volva plánují postupně investovat tři miliardy dolarů.

Konsorcium si podle listu již zajistilo financování akvizice od skupiny amerických investičních fondů. Hledá však také podporu od švédského investora, aby ukázalo, že má zájem zachovat automobilku v zemi. V čele konsorcia Crown vedle sebe stojí bývalý ředitel Fordu a odborník na restrukturalizaci Michael Dingman a bývalý ředitel Chrysleru Shamel Rushwin.

Podle odborníků by mohla být pro Ford nabídka amerického konsorcia lákavější něž ta čínská. „Know how je to nejdražší, co firma má, a u východoevropských zemí, počínaje Ruskem a konče třeba Čínou je velké riziko, že oni ty automobilky skutečně vysají, vezmou si z nich to nejlepší a nebudou se věnovat nějakému dlouhodobému rozvoji,“ míní šéfredaktor časopisu Auto Motor a Sport Michael Kudela.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Naposledy vyvolal debatu o úmyslech nových majitelů prodej německého Opelu. Ten získalo kanadsko-ruské konsorcium Magna Sberbank. Američané si ve smlouvě prosadili slib, že technologie Opelu nepřijdou do rukou ruským automobilkám. Šéf Sberbank ale už týden po podpisu dohody mluvil jinak. O Opel měla zájem i čínská BAIC, která nakonec přes nového majitele získala podíl ve švédském Saabu. A znovu se mluví o riziku odčerpání technologií na Východ.