Přestože nezaměstnanost roste, obchodníků a řemeslníků je málo

Praha - Firmy v současnosti nejvíce postrádají obchodníky, ale i řemeslníky nebo řidiče. Důvodem nedostatku tak různorodých profesí je fakt, že v době hospodářského útlumu zaměstnavatelé potřebují získat nové zakázky, které pak někdo vyrobí a odveze. Dochází pak k tomu, že i když se nezaměstnanost blíží k deseti procentům, firmy mají přesto problém najít prodavačku, číšníka nebo obchodního zástupce. Za práci totiž nabízejí méně peněz a lidé raději zůstávají tam, kde se na výplatách tolik nešetří. Největší shon je přitom právě po obchodnících.

„Dlouhodobě bude zájem pokračovat po obchodnících právě z toho důvodu, aby sehnali nové zakázky, nové zákazníky a aby si udrželi zákazníky stávající,“ vysvětluje Ondřej Mysliveček, analytik serveru jobs.cz. Vedle obchodu je pak velký zájem o bankovnictví, informační technologie, technické obory nebo marketing.

Stále více lidí hledá práci přes internet

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Recese navíc donutila řadu lidí při hledání práce víc využívat internet, jak dokládá marketingový ředitel serveru Monster.cz Jaroslav Macnar: „Hledají určitě více, protože uživatelé mají větší přístup k internetu. Lidé jsou čím dál víc zkušenější a hledají jakékoli kanály, které jim pomůžou najít to správné pracovní místo.“

Ovšem problémy čekají na lidi z jiných profesí, než jaké požadují firmy. Pracovní portály totiž hlásí meziroční pokles nabídek asi o čtyřicet procent. U absolventů se pak jedná skoro o sedmdesátiprocentní propad. „Minulý rok to bylo přes pět set, nyní máme otevřeno čtyři sta pracovních pozic,“ uvedl Jiří Halbrštát ze společnosti Manpower.

Navíc podle odborníků bude práce dále ubývat. I když firmy ve Spojených státech začínají opět nabírat zaměstnance, Češi si na oživení pracovního trhu nejspíše ještě několik měsíců počkají.

Počítač
Počítač