ČOI zakázala prodej plyšového medvěda a dětských mobilů

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila na tuzemském trhu dvě hračky původem z Číny, které mohou představovat riziko pro děti, a zakázala jejich prodej. Jedná se o mobilní telefony pro děti, jež mohou poškodit sluch nebo způsobit uškrcení, a plyšového medvídka. Z něj se mohou podle inspekce snadno oddělit malé části, kterými by se děti mohly udusit.

Zákaz se týká mobilních telefonů ve tvaru zajíce, kačera, kočky, tygra, námořníka a postaviček Teletubbies. „Kvůli vysoké impulzní hladině hluku hrozí poškození sluchu. Prostor pro baterie je volně přístupný i bez použití nástroje. A dále šňůra, kterou je výrobek opatřen, je příliš dlouhá, a hrozí tak uškrcení,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Kamila Juhaňáková.

„Čoika“ vystavila stopku plyšovým medvědům

Zákaz se týká také plyšového nahrávacího medvídka na tři tužkové baterie, který byl prodáván s označením GU 3164, 94033. K bateriím v plyšové hračce je přístup přes zdrhovadlo, přičemž švy pod ním jsou nekvalitní. Dítě se tak snadno může dostat k polyesterovému materiálu, kterým je medvídek vyplněn.

„Prostor pro uložení baterií je přístupný bez použití nástroje, baterie jsou v otevřeném pouzdře. Hrozí tedy nebezpečí spolknutí, vdechnutí nebo zadušení malými částmi z výplňového materiálu a z volného přístupu k bateriím,“ upozornila Juhaňáková.

Varování ČOI před dětskou „kapslíkovkou“

Česká obchodní inspekce zároveň spotřebitele varovala před dalším čínským hračkářským produktem směřovaným dětem - revolverem na kapsle No. 2081B 112725. Při jeho používání hrozí nebezpečí poškození sluchu, neboť špičková emisní hladina akustického tlaku byla naměřena vyšší než stanovených 125 decibelů.

Dětská kapslová pistole
Dětská kapslová pistole