Putin míří do Číny, podepíše miliardové smlouvy

Moskva/Peking – Ruský premiér Vladimir Putin dnes odletěl na čtyřdenní návštěvu do Číny. Hlavním tématem jednání s čínskými představiteli bude obchod, přesněji řečeno prohlubování vzájemné spolupráce mezi oběma zeměmi. Podepsány mají být obchodní smlouvy, jejichž celková hodnota přesáhne 5,5 miliardy amerických dolarů. Rodící se rusko-čínský blok by tak měl být vážnějším soupeřem pro USA.

Pekingu má přátelství s Moskvou především zajistit dostatek surovin, které země nutně potřebuje k udržení bouřlivého hospodářského růstu. Už letos v červnu podepsaná dohoda počítá s dvacetiletými dodávkami ruské ropy do Číny. „Rusko jednoznačně zajímá energetika, zajímá i Čínu. Řekněme, že už byly učiněny kroky v budování ropovodu do Číny,“ uvedl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Karel Svoboda.

Mezi 34 smlouvami, které má ruská a čínská strana podepsat během Putinovy návštěvy v Číně, je ale také například dohoda o úvěru mezi čínskou bankou China Development Bank a ruským bankovním domem VEB. Hodnota tohoto kontraktu činí 500 milionů dolarů.

Video Putin bude v Číně jednat o obchodu
video

Putin bude v Číně jednat o obchodu

Čína a Rusko - sňatek z rozumu?

Čínský prezident Chu Ťin-tchao se nechal při červnové návštěvě Moskvy slyšet, že pro Čínu jsou nyní vztahy s Ruskem prioritou. Ačkoli však k sobě obě země mají bezesporu nejblíže za posledních padesát let, stále mezi nimi panuje velká nedůvěra a řevnivost. Ruská strana se totiž stále bojí o své know-how. Spolupráce je tak daleko více vítězstvím rozumu. Spojení sil Ruska a Číny má vytvořit protiváhu proti světové obchodní hegemonii Spojených států.

Rusko zase doufá, že mu sbližování s čínským tygrem pomůže rychleji se vyrovnat s dopady světové krize. Ta zemi, právě kvůli velké závislosti na prodeji surovin, zasáhla velmi tvrdě. V prvním čtvrtletí se ruský hrubý domácí produkt meziročně snížil o 9,8 procenta, ve druhém pak dokonce o 10,9 procenta.

S citelným propadem poptávky po svých výrobcích se potýká i Čína. Přesto se však nově rodící světová velmoc se světovou recesí vypořádává velmi úspěšně. Loni rostla čínská ekonomika o rovných devět procent a i letos by si podle posledních odhadů měla udržet víc než osmiprocentní tempo.

Chu Ťin-tchao
Chu Ťin-tchao