Dle tamního tisku v Kremlu nejvíce vydělává poradcova žena

Moskva - Zumrud Rustamovová, manželka poradce ruského prezidenta, vydělala vůbec nejvíce z kremelských žen v loňském roce. Jako zástupkyně šéfa těžařské firmy Polymetal a v dozorčích radách dalších firem si přišla na 27 milionů rublů, což je přibližně 16 milionů korun. Informoval o tom hospodářský list Vedomosti. Veřejnost se tak mimo jiné dozvěděla, že první dáma země, Světlana Medveděvová, vlastní deset let starý Volkswagen Golf a na účtu má v přepočtu více než 80 tisíc korun. Manželka prvního vicepremiéra Igora Šuvalova dokázala rodinné jmění rozmnožit v přepočtu o skoro 218 milionů korun.

V Polymetalu je největším individuálním akcionářem, s téměř třicetiprocentním podílem, česká skupina PPF Petra Kellnera. Podle mluvčího PPF Alexeje Bechtina však skupina se zaměstnáváním choti vlivného kremelského činitele nemá nic společného. „Vůbec se k tomu nevyjadřujeme, není to naše parketa,“ řekl Bechtin a připomněl, že Rustamovová v Polymetalu pracovala ještě dříve, než PPF ve firmě získala podíl. PPF se podle mluvčího operativnímu řízení firmy nevěnuje, to je věc výkonného vedení společnosti, s jehož prací je skupina spokojena.

I podle internetové stránky podniku se Rustamovová stala náměstkyní ředitele Polymetalu již v roce 2006, zatímco PPF spolu s ruskými podnikateli Alexandrem Nesisem a Alexandrem Mamutem získala kontrolní podíl ve společnosti až loni.

Devětatřicetiletá Rustamovová v minulosti strávila deset let ve státních službách, než se provdala za tehdejšího náměstka ministra hospodářského rozvoje Arkadije Dvorkoviče. Poté přešla do soukromé sféry. Majetkové poměry rodin kremelských úředníků a vládních činitelů nařídil odhalit prezident Dmitrij Medveděv v rámci svého tažení proti zakořeněné korupci.

Rok po schválení nových protikorupčních zákonů jsou podle tisku výsledky spíše skromné. I když policie a prokuratura hlásí úspěchy při odhalování úplatkářů, v síti podle komentátorů uvázly spíše malé ryby. A průměrná velikost úplatku se v době krize podle vyšetřovatelů téměř ztrojnásobila.