„Udávaná data ERÚ jsou průměrná, proto může u jednotlivých dodavatelů tepla dojít i k výraznějšími snížení či zvýšení ceny tepla s ohledem na konkrétní individuální podmínky jednotlivých tepláren, samozřejmě opět v mantinelech pro kalkulaci ceny tepla dané ERÚ,“ dodal Kaufmann.
U uhelných tepláren se současné průměrné ceny tepla podle Kaufmanna pohybují mezi 320 až 450 korunami za gigajoule v závislosti na stáří a vybavení tepláren. U plynových tepláren se ceny tepla pohybují mezi 550 až 630 korunami za gigajoule, rovněž podle jejich vybavení a stáří technologie.
Podle mluvčí úřadu Jarmily Lehnerové úřad při výpočtu cen uvažoval i nárůst nižší sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, jak ho přinese takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. ERÚ dále předpokládal nárůst cen uhlí o čtyři procenta a stagnaci cen plynu.
Od ledna upravuje cenové rozhodnutí závazné podmínky pro kalkulaci a sjednávání ceny tepelné energie pro všechny dodavatele. Základní principy regulace cen tepla se nezmění, je ovšem upřesněno, které náklady a v jaké výši lze do cen promítnout. Změny jsou zaměřeny také na potřebu zvyšování efektivity výroby a rozvodu tepla.
Zásadnější úpravu představuje ustanovení, které umožní Energetickému regulačnímu úřadu zvýšit dohled nad vysokými cenami tepelné energie a případně urychlit nápravu při neoprávněném zvýšení těchto cen.
