Teplo z uhlí od ledna zdraží o 11 korun, z plynu o 5 korun za gigajoule

Praha - V příštím roce se průměrná cena tepla z uhlí zvýší o 11 korun na 447 korun za gigajoule a cena tepelné energie z plynu vzroste o pět korun na 585 korun za gigajoule. Novou cenu odhadl Energetický regulační úřad (ERÚ) na základě cenového rozhodnutí k cenám tepelné energie pro příští rok. „Ceny tepla pro rok 2010 odpovídají mírnému navýšení současných průměrných cen tepla,“ prohlásil mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

 

„Udávaná data ERÚ jsou průměrná, proto může u jednotlivých dodavatelů tepla dojít i k výraznějšími snížení či zvýšení ceny tepla s ohledem na konkrétní individuální podmínky jednotlivých tepláren, samozřejmě opět v mantinelech pro kalkulaci ceny tepla dané ERÚ,“ dodal Kaufmann.

U uhelných tepláren se současné průměrné ceny tepla podle Kaufmanna pohybují mezi 320 až 450 korunami za gigajoule v závislosti na stáří a vybavení tepláren. U plynových tepláren se ceny tepla pohybují mezi 550 až 630 korunami za gigajoule, rovněž podle jejich vybavení a stáří technologie.

Podle mluvčí úřadu Jarmily Lehnerové úřad při výpočtu cen uvažoval i nárůst nižší sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, jak ho přinese takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. ERÚ dále předpokládal nárůst cen uhlí o čtyři procenta a stagnaci cen plynu.

Od ledna upravuje cenové rozhodnutí závazné podmínky pro kalkulaci a sjednávání ceny tepelné energie pro všechny dodavatele. Základní principy regulace cen tepla se nezmění, je ovšem upřesněno, které náklady a v jaké výši lze do cen promítnout. Změny jsou zaměřeny také na potřebu zvyšování efektivity výroby a rozvodu tepla.

Zásadnější úpravu představuje ustanovení, které umožní Energetickému regulačnímu úřadu zvýšit dohled nad vysokými cenami tepelné energie a případně urychlit nápravu při neoprávněném zvýšení těchto cen.

Důl
Důl