Propadák Opencard si vyžádá další audit

Praha – Projekt Opencard je sice finanční propadák, primátor Pavel Bém ale chce, aby pokračoval. Audit, který si město nechalo vypracovat, ukázal, že metropoli přišel bezmála na 900 milionů a zisk se rovná nule. Většina peněz prý skončila ve firmě zajišťující technický provoz plastových karet. Už zítra se zřejmě budou kauzou Opencard zabývat pražští zastupitelé. Jak šéf odboru informatiky, tak náměstek primátora pochybení odmítají. Primátor chce nyní další audit.

„Nechal jsem zpracovat ještě jeden audit, protože s ohledem na komplexnost a složitost projektu chci mít opravdu jistotu, v jakém stavu se projekt nachází,“ řekl Bém s tím, že pokračování projektu považuje za důležité. Na otázku, kde skončilo 888 milionů, zatím nedokáže nikdo jasně odpovědět. „Já hlavně v tuto chvíli nemám audit k dispozici, takže nevím, kam ty peníze šly,“ vysvětluje předseda finančního výboru hlavního města Prahy Petr Hulinský.

Na výsledky netrpělivě čeká také šéf úředníků pražského magistrátu. Chce totiž prověřit fungování odboru informatiky. „Došlo tam i k některým personálním změnám v době, kdy už projekt běžel, takže i ty mohly nějakým způsobem poznamenat tento proces,“ dodává ředitel Magistrátu hlavního města Prahy Martin Trnka.

Vedení města o opencard rozhodovalo podle prověrky na základě nereálně a účelově připravených prognóz. Odbor informatiky prý například nezajistil správné řízení projektu, podílel se na přípravě tendenčních materiálů pro vedení města, uzavíral nevýhodné smlouvy. Dopravní podnik přiděloval zakázky související s opencard bez výběrového řízení a nedohlížel na náklady.