Po Řecku se potýká se zhoršeným hodnocením i Španělsko

Madrid - Výhled úvěrového hodnocení Španělska zhoršila ratingová agentura Standard & Poor's z neutrálního na negativní a varovala Madrid, že mu hrozí i snížení samotného ratingu. Ten by mohl být opět degradován do dvou let v případě, že vláda nepodnikne dostatečně razantní kroky proti vysokým rozpočtovým deficitům. Zpráva S&P znervóznila finanční trhy v Evropě i jinde a prohloubila obavy vyvolané již úterním krokem konkurenční agentury Fitch, která zhoršila úvěrový rating Řecka. Varování S&P dnes například přispělo k poklesu akcií na tokijské burze.

Podle agentury hrozí Španělsku výraznější zhoršení stavu veřejných financí a delší ekonomický útlum, než se čekalo na počátku tohoto roku. Již v lednu S&P snížila rating španělských státních dlužních závazků na AA+ z předchozího nejvyššího možného stupně AAA.

Španělská ekonomika je na tom špatně

V letošním roce má rozpočtový schodek Španělska vyskočit na deset procent hrubého domácího produktu. Celkový státní dluh by však příští rok měl dosáhnout jen 67 procent, což je mnohem méně než například 125 procent u Řecka. Španělská ekonomika je na tom ale špatně a ve třetím čtvrtletí, kdy již eurozóna zahájila oživení z recese, její výkon dál klesal. Ekonomové čekají, že k obnovení růstu dojde až během příštího roku.

Španělská vláda slíbila Evropské unii, že se bude snažit o snížení deficitu zpět k unijnímu limitu tří procent HDP do roku 2012. Podle analytiků však S&P nebude těmto příslibům věřit, dokud neuvidí konkrétní opatření. „Je to projev absence důvěry ve španělskou vládní rozpočtovou politiku,“ uvedl José Zarate z londýnské firmy 4Cast.

Ben May, analytik Capital Economics

„Španělsko není v žádném případě totéž co Řecko. Bude však nutné, aby si vláda na delší období utáhla opasek. Toto by ji mohlo povzbudit, aby to udělala o něco rychleji.“

Vláda přes mluvčího španělského ministerstva hospodářství vzkázala, že s rozhodnutím S&P nesouhlasí. Mluvčí poukázal na to, že ostatní dvě velké ratingové agentury zatím drží španělský rating na AAA a Moody's nedávno sdělila, že jej nyní měnit nehodlá.