Letenky budou nejspíše s novým poplatkem - za bezpečnost

Brusel - Evropané se nejspíše již brzy setkají s dalším poplatkem k letence, tentokrát půjde o částku za bezpečnost. Tato položka je dosud zahrnutá pod kolonku letištní poplatky, ale do budoucnosti by měla být vidět samostatně. S takovou změnou počítá unijní směrnice, o které jednají ministři dopravy. Směrnice poté poputuje ke schválení do Evropského parlamentu.

Poplatek za bezpečnost má zahrnovat nejen výdaje za ostrahu letiště, kterou v některých členských státech EU zajišťuje vláda a v některých soukromé firmy, ale například i náklady na bezpečnostní rámy, včetně nových rentgenových skenerů.

O nasazení rentgenových skenerů se začalo diskutovat především po nezdařeném atentátu, který se odehrál během loňských Vánoc v americkém letadle směřujícím z Amsterdamu do Detroitu. Nigerijský útočník použil výbušninu, kterou nebyly schopny klasické bezpečnostní rámy odhalit.

Unijní státy chtějí poplatek jen pro velká letiště

Dosud však není jasné, zda bude muset být bezpečnostní poplatek uveden na letenkách na všech letištích v Evropské unii. Většina členských států chce, aby takovou povinnost měla jen letiště, jimiž projde více než pět milionů pasažérů ročně. Například Letiště Praha pro letošek očekává, že jeho branami projde 11,8 milionu pasažérů.

Poslanci Evropského parlamentu chtějí, aby byl poplatek uváděn na všech letištích v unii. Některé země ale považují takovou praxi za velmi drahou až likvidační v případě velmi malých letišť.

Kontroly na letišti
Kontroly na letišti