Aerolinky by už brzy mohly zase začít vydělávat

Ženeva - Leteckým společnostem svítá naděje na lepší časy. Světová letecká doprava se totiž začala překvapivě rychle vzpamatovávat z hluboké krize, která celé odvětví trápí v posledních letech. Uvedlo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Odhad letošní ztráty firem v letecké dopravě snížila asociace asi o polovinu na 2,8 miliardy dolarů.

I když odvětví jako celek stále hospodaří v hlubokém mínusu, všechny indikátory se nyní posouvají správným směrem, uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani. Proces oživování odvětví je podle něj mnohem lepší, než se předpokládalo. Přesto ale čísla z odvětví stále zůstávají hluboko pod hodnotami před krizí.

Zotavování letecké přepravy znamená dobrou zprávu nejen pro odvětví samotné, ale i pro celou světovou ekonomiku. Růst nákladní přepravy totiž naznačuje, že se oživuje světový export.

IATA sdružuje kolem 230 aerolinií. Jejich ztrátu za loňský rok nyní odhaduje na 9,4 miliardy eur. Zatímco ale loni poptávka po letecké přepravě klesala o necelá tři procenta, letos už by se podle odhadů asociace měla zvýšit o víc než 5,5 procenta. Ještě rychlejší nárůst – o 12 procent – věští IATA dopravě nákladní.

Silná Asie a slabá Evropa

Výsledky se ale výrazně liší region od regionu. Zatímco oživení čísel táhnou dopředu Asie a Latinská Amerika, situace na trzích v Severní Americe a Evropě zůstává slabší. Hospodaření leteckých společností navíc nadále poznamenává odvrat cestujících z tzv. business a první třídy k levnějším letenkám. Poptávka po dražších místech se tak obnovuje pomaleji než v tzv. economy class.

Podle Bisignaniho bude trvat dva až tři roky, než aerolinie smažou ztráty z krizových let. Za posledních deset let vznikly podle něj celému odvětví ztráty 50 miliard dolarů. Nejistě se ale na letošní rok jeví vývoj palivových nákladů kvůli ropě a přepravních kapacit po nákupu nových strojů.