Příliv investic v regionu loni klesl

Praha – Příliv přímých zahraničních investic do regionu střední a východní Evropy loni poklesl meziročně o zhruba polovinu na 77 miliard dolarů (cca 1,4 bilionu korun). Česká republika, která získává v regionu přibližně deset procent objemu přímých zahraničních investic, zaznamenala loni pokles o devatenáct procent. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), podle které bude oživení v regionu letos a v následujících letech jen mírné.

„Neočekáváme, že se příliv přímých zahraničních investic do regionu hned vrátí na úroveň před krizí. Propad, ke kterému došlo, zde bude mít trvalé následky a může to trvat až do roku 2014, než se vrátíme na úroveň roku 2008,“ odhadl vedoucí partner oddělení poradenských služeb PwC ČR Jiří Moser. Studie podle něj ovšem také ukázala, že by zpomalení přílivu přímých zahraničních investic nastalo i bez dopadů globální krize.

Důvodem je především značný nárůst nákladů na pracovní sílu ve střední a východní Evropě. V letech 2003 až 2008 podle PwC stoupl objem investic ve střední a východní Evropě více než pětinásobně, tedy ze 30 miliard na 155 miliard dolarů. K propadu v loňském roce přitom nejvíce přispěl realitní sektor s poklesem o 71 procent.

Letos by měla ekonomika růst o více než jedno procento

V Česku podle studie výrazný pokles loni zaznamenaly sektory nemovitostí a alternativních energií, a to o 30 procent, a výrobci automobilových komponentů a doplňků o 65 procent. „I když Česká republika nebyla hospodářskou krizí postižena zdaleka tolik jako například pobaltské státy či Maďarsko, více než čtyřprocentní pokles ekonomiky také zmrazil mnohá investiční rozhodnutí,“ uvedl Moser. Letos by podle PwC měla tuzemská ekonomika růst o 1,5 procenta a v roce 2011 o téměř tři procenta.

Generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová:

„Potvrzují se naše předpovědi, v nichž jsme upozorňovali, že český trh už obrovské a drahé investice typu Hyundai nedokáže pojmout.“

Pokles objemu investic potvrzuje také agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Ta zaznamenala jasnou změnu ve struktuře investičních projektů, kdy oblast výzkumu, vývoje a strategických služeb vítězí nad výrobou, které se věnuje čím dál méně investorů. „Naše zkušenosti ukazují, že se Česká republika v poslední době stává cílem investic s vyšší přidanou hodnotou, zato však s nižším objemem vloženého kapitálu,“ vysvětluje Rudyšarová.

Logo CzechInvestu
Logo CzechInvestu