Paříž objevuje výhody dřevostaveb

Paříž - Do centra francouzské metropole přichází móda celodřevěných bytových prostor. Pařížané slyší na levné, ekologické a časově nenáročné dřevostavby, jejichž zrealizované projekty se nyní v ulicích Paříže mohou objevit častěji. První zástupce moderního dřevěného domu byl dokončen minulý měsíc na 18. okrsku města. Během příštích týdnů se do ekologického domu začnou stěhovat nájemníci z řad sociálně slabých občanů.

V Paříží byl postaven první celodřevěný dům se třemi byty. „Je to první sociální bydlení takové úrovně a samozřejmě postavené touto inovativní technologií. Konstrukce domu šla velice rychle, tři lidi postavili jedno podlaží za týden,“ přiblížil ředitel stavební společnosti SIEMP Romain Levy.

Architekti přirovnávají konstrukční metodu dřevostavby k dětskému legu. Jednotlivé díly jsou včetně zateplení vyrobeny ve fabrice a na určeném místě se už jen skládají na sebe. Obavy z vyšší hořlavosti konstruktéři vyvracejí. „Dřevo je v první řadě chráněno sádrokartonem. Navíc sloupy silné jako jsou tyto, hoří velice pomalu. To znamená, že pokud by hořelo, dům by vydržel stát alespoň dvě hodiny. To je srovnatelné s betonovou stavbou,“ dodává designér dřevostavby Jean-Francois Shmit.

Video Paříž má první celodřevěný dům
video

Paříž má první celodřevěný dům

Kromě šetrnosti k životnímu prostředí a rychlého sestavení jsou dřevostavby navíc levnější než ty betonové. V průměru stojí zhruba o 15 procent míň. V pařížském 18. okrsku zájemci zaplatí 3200 euro za metr čtvereční. Až se tato konstrukční technologie rozšíří, počítá se navíc ještě s nižší cenou.