Vláda pošle mimořádných 2,25 miliardy na opravy silnic po zimě

Praha - Vláda dnes na žádost ministra dopravy Gustáva Slamečky mimořádně uvolnila 2,25 miliardy korun na opravy silnic a kolejí po zimě. Z celkové sumy pošle ministerstvo tři čtvrtě miliardy krajům na silnice nižších tříd. Celkové škody na silnicích po letošní tuhé zimě vyčíslilo ministerstvo na 6,5 miliardy, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury přitom po zkušenostech z minulých let počítá pouze s 2,7 miliardy.

Kraje začínají postupně sčítat škody na silnicích. Zatím mají jen předběžná čísla, na spoustě míst je totiž stále ještě sníh. Už teď je ale jasné, že bez pomoci silnice opravit nedokážou. Ministři do krajů pošlou tři čtvrtě miliardy. Šéf resortu dopravy ale přiznává, že peníze půjdou na úkor investic.

Náměstek hejtmana Středočeského kraje Robin Povšík (ČSSD):

„Škody jsou rozhodně vyšší, než byly minulou zimní sezonu, jsou v řádech stovek milionů korun a bohužel nebude v našich silách pokrýt veškeré škody.“

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Kraj Vysočina má připraveno na opravy silnic 124 milionů korun, stačit to ale nebude. Nejlíp na tom není ani kraj Zlínský, i tady se zima na silnicích pořádně podepsala. Kraj má na jejich opravu 80 milionů. Pardubický kraj má jednu z nejhustších silničních sítí v republice. I tady se letos zima podepsala na kvalitě vozovek víc než kdy jindy.

Největší díl, skoro dvě miliardy, dostane ministerstvo z privatizačních příjmů ministerstva financí, zbytek se uvolní z vázaných prostředků jednotlivých ministerstev včetně rezortu dopravy. „Toto řešení žádným způsobem nenavyšuje deficit veřejných rozpočtů, nenavyšuje podíl deficitu na hrubém domácím produktu,“ zdůraznil premiér Jan Fischer na tiskové konferenci po jednání vlády.

Vláda letos kvůli úsporám podvázala ministerstvům část peněz v rozpočtech, hlavně na běžné výdaje. Tyto peníze nesmí ministerstva využít bez souhlasu vlády.