Mladým pilotům v ČSA hrozí propouštění

Praha - V rámci boje s nepříznivou ekonomickou situací zvažuje vedení Českých aerolinií propouštění pilotů, které se ovšem v konečném výsledku může ukázat jako docela drahá záležitost. Nejkrizovější scénář počítá s propuštěním až 130 mladých pilotů, které budou muset nahradit jejich starší kolegové. Firma jim totiž bude muset zaplatit přeškolení. Podle mluvčí ČSA Hany Hejskové zvažuje společnost několik variant restrukturalizace, ale o žádné z nich dosud nebylo rozhodnuto. Informuje o tom dnešní Právo.

Podle jednoho ze zvažovaných plánů by měla flotila ČSA během jednoho až tří roků zeštíhlet o dva dálkové Airbusy A310 a několik Boeingů 737, z nichž některé mají být nahrazeny novějšími airbusy. „Nejkrizovější scénář počítá se zrušením devíti letadel a propuštěním 130 pilotů,“ cituje zdroj z ČSA.

Za loňský rok odešlo z ČSA 60 z původního počtu 530 pilotů, odchodem dalších 130 by se jejich počet snížil na 340. Propouštět by se podle Práva mělo na základě seniority, tudíž služebně nejmladší piloti, kteří létají na turbovrtulových strojích ATR, by byli prvními „na odstřel“, píše. Nahradit by je měli starší kolegové z vyřazovaných boeingů.

Personální rošády za kniply jednotlivých letadel přitom přijdou ČSA na nemalé peníze. Každý pilot totiž musí být vyškolen na jeden druh stroje. Cena za typovou kvalifikaci, tzv. typovku, se pohybuje kolem jednoho milionu u strojů ATR a přes dva miliony u airbusů. Je přitom vyloučeno, aby pilot měl v jednu chvíli dvě platné typovky, létat může vždy jen na jednom typu stroje, píše list.