Domácnosti ve čtvrtém čtvrtletí platily nejvíce za bydlení

Praha - České domácnosti v posledním čtvrtletí loňského roku utrácely nejvíc za bydlení a výdaje na energii, neboť se jejich částka vyšplhala až k 20,2 procentům z celkových výdajů. Na druhém místě, 19,4 procenty, zatížil rodinný rozpočet nákup potravin a nápojů. Deset procent výdajů rodiny šlo na rekreaci a kulturu. Čísla zveřejnil Český statistický údaj.

Hlavní položkou výdajů domácností od začátku loňského roku bylo bydlení, lidé dále nejvíce platili za potraviny a nealkoholické nápoje. Na třetí příčce jsou výdaje na rekreaci a kulturu, které činily 10,0 procenta vynaložených peněz. Až 9,9 procenta svých výdajů pak zaplatily domácnosti za dopravu.

U domácností dosáhly čisté peněžní příjmy v průměru 12 182 korun a čistá peněžní vydání v průměru 10 940 korun na osobu na měsíc. Výběry úspor domácností v průměru převyšovaly vklady o 824 korun. „Dopad krize je patrný při pohledu na jednotlivé skupiny obyvatelstva. Výdaje výrazně poklesly u rodin s dětmi a minimálními příjmy a také u samostatně činných a nezaměstnaných. Naopak stále zaměstnaných se krize z pohledu jejich reálných výdajů výrazněji nedotkla,“ zdůraznil analytik Komerční banky Jiří Škop.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank se šetřilo na zbytných položkách, například rekreacích a návštěvách restaurací. Více se utrácelo naopak za potraviny - vlivem toho, že se lidé více stravovali doma - a zdraví.

Peníze
Peníze