Řecko uvažuje, že požádá o pomoc Mezinárodní měnový fond

Atény/Brusel – Řecko nevylučuje, že kvůli své dlužnické krizi požádá o pomoc Mezinárodní měnový fond. Řecká vláda údajně ztrácí naději, že se dočká konkrétní podpory od Evropské unie, o níž se má rozhodnout na summitu EU 25. března. Pomoc MMF zatím řečtí a evropští představitelé odmítali. Obávají se, že to uškodí společné evropské měně. Řecku ale hrozí státní bankrot, pokud v příštích týdnech a měsících nezíská desítky miliard eur na vyrovnání splatných dluhů. Informaci dnes přinesl zpravodajský servis Dow Jones Newswire s odvoláním na nejmenovaného řeckého činitele. Zprávu následně částečně doplnil řecký premiér Jorgos Papandreu, který sice tuto možnost nevyloučil, avšak upřednostňuje raději unijní pomoc.

Nejmenovaný řecký činitel:

„Stále chceme, aby řešení zůstalo v rámci Evropské unie, nevypadá to však dobře. Pokud nevzejde ze summitu EU 25. března jasná podpora, budeme se muset rozhodnout, kam se obrátit. Na stole je řada scénářů, z nichž prvořadý je scénář s MMF.“

Řečtí a evropští představitelé zatím alternativu požádat o pomoc MMF odmítali v obavách, že by to narušilo prestiž EU a eura. S pomocí od fondu jsou také spojeny tvrdé podmínky pro veřejné finance, zejména škrty v sociálních výdajích. Řecku však hrozí státní bankrot, pokud nezíská v příštích týdnech a měsících na vyrovnání splatných dluhů desítky miliard eur.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Řecko nejdříve počká na nabídku unie, až pak zváží MMF

Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes ráno promluvil v Evropském parlamentu, kde poslal výzvu šéfům unie, aby dali příště na summitu jasnou nabídku o podobě pomoci. Podle něj se jedná o příležitost, kterou by Evropská unie neměla promarnit. Zároveň zopakoval, že by se nerad obracel na MMF s žádostí o pomoc, ale podle něj jsou všechny možnosti stále otevřené.

Zdůraznil také problém, který prezentoval již ve středu - Řecko si stále půjčuje peníze velmi draho a pokud si nebude moci půjčovat za nižší úrok, nedokáže srazit deficit svého rozpočtu tak, jak si to vytyčilo ve svém plánu. Podle Papandrea pomůže řecký případ vytvořit eurozóně záchranný mechanismus i pro další státy v podobných problémech.

Prohloubení neshod s Německem

Řecký zdroj také prohlásil, že se ohledně řešení řecké krize prohlubují neshody s Německem. Berlín se v obavě z budoucích následků staví proti spěšné pomoci Řecku a trvá na tom, že hlavní díl odpovědnosti leží na úsporném plánu řecké vlády. Německá kancléřka Merkelová ve středu uvedla, že do budoucna je třeba ustavit mechanismus, který by umožnil vylučovat z eurozóny země, které trvale neplní ekonomické podmínky.

Řecký premiér na slova Merkelové zareagoval s tím, že Řecko z eurozóny v žádném případě nevystoupí. Zatím to ani není právně možné, a navíc Řecko je podle Papandrea na dobré cestě dát vše do pořádku a tentokrát neselže.

Německá kancléřka Angela Merkelová:

„Do budoucna potřebujeme do smlouvy doplnit vyloučení z eurozóny – jako poslední možnost, když někdo dlouho, znovu a znovu porušuje pravidla.“

Neradostná jsou v Řecku také čísla týkající se lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti zde vyskočila v posledním čtvrtletí loňského roku na 10,3 procenta ze 7,9 procenta, kde byla o rok dříve. Dnešní údaj byl nejvyšší od roku 2005 a vykázal nejprudší nárůst za nejméně 11 let od roku 1998, kdy začala řada čtvrtletních měření. Počet nezaměstnaných v zemi odhadl řecký statistický úřad na 513 000 lidí. V meziročním srovnání to znamenalo nárůst o 31 procent.

Jorgos Papandreu v Evropském parlamentu
Jorgos Papandreu v Evropském parlamentu
Více fotek
  • Jorgos Papandreu v Evropském parlamentu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1510/150907.jpg
  • Angela Merkelová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124821.jpg