Británie finančně podpoří automobilky Ford a Nissan

Londýn - Automobilky Ford Motor a Nissan Motor získají od Velké Británie finanční podporu v celkové hodnotě přes 380 milionů liber (více než deset miliard korun), konkrétně na rozvoj ekologických technologií. Britská vláda poskytne americké společnosti Ford úvěrové záruky v objemu 360 milionů liber, aby podpořila vývoj technologií šetrných k životnímu prostředí v jejích britských závodech. Firma podle vlády plánuje do technologií snižujících automobilové emise během pěti let investovat 1,5 miliardy liber, což v jejích britských továrnách ochrání zhruba 2 800 pracovních míst. Japonská firma Nissan uvedla, že ve své továrně v britském Sunderlandu zahájí v roce 2013 výrobu elektromobilů Leaf, pro kterou získá vládní grant v hodnotě 20,7 milionu liber. Produkce vozů Leaf pomůže podle vlády ochránit a vytvořit více než 550 pracovních míst.

Podle Nissanu přesáhne celková investice do výroby automobilů Leaf v Sunderlandu 420 milionů liber. Nissan již dříve oznámil, že letos zahájí produkci vozů Leaf v Japonsku a od roku 2012 je bude vyrábět rovněž ve Spojených státech. Elektromobily Leaf by se měly koncem roku začít prodávat v USA, Japonsku a na některých trzích v Evropě.

Vláda podporuje například Nissan Leaf

Video Zelená auta pro Británii
video

Zelená auta pro Británii

Továrna Nissanu v Sunderlandu, která zaměstnává zhruba 4 000 lidí, by měla zahájit výrobu elektromobilů Leaf s roční kapacitou 50 000 vozů. „Tato investice je fantastickým vyjádřením důvěry v sunderlandskou továrnu a její skvělou pracovní sílu,“ prohlásil Peter Mandelson, britský ministr obchodu a podnikání.

Již minulý týden britská vláda oznámila, že poskytne americké automobilce General Motors záruky na úvěry v hodnotě 270 milionů liber pro britskou divizi Vauxhall. Ta je sesterskou značkou německého Opelu. Zástupci zaměstnanců dvou britských továren divize Vauxhall zprávu přivítali s tím, že rozhodnutí vlády ochrání pracovní místa. „Automobilový průmysl má pro Británii klíčový význam. Podporuje výzkum a vývoj, technologické inovace, schopnosti zaměstnanců i dodavatelský řetězec,“ dodal Mandelson.

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Více fotek
  • Nissan Leaf autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1023/102259.jpg
  • Nissan Leaf autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1023/102261.jpg