Českému sportu má pomoct hazard i zdravotní pojišťovny

Praha – Český sport je na suchu a z útrob sportovních svazů proniká čím dál hlasitější volání po nápravě. Není prý za co vychovávat mladší ročníky. Podle Ministerstva školství chybí českému sportu až čtyři miliardy korun. Úřad má ale taky nápad, kde je vzít. Navrhuje přísnější pravidla pro zdanění hazardu a spoléhá se i na pomoc zdravotních pojišťoven.

„Ze státního rozpočtu jde v současnosti 0,24 procent do sportu, takže situace je třikrát horší než v roce 1989,“ popisuje situaci kolem financování českých sportovců předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. V evropském měřítku patří čeští sportovci k těm nejchudším. Míň peněz dostávají od státu už jen Bulhaři nebo Malťani. Na nedostatek financí si naopak nemůžou stěžovat Francouzi. V Anglii zase dostávají sportovci peníze přímo ze zisků sportovních klubů.

Ministerstvo školství vidí příležitost, jak pro český sport získat nové zdroje v novele zákona o loteriích. Ta by potřebné miliardy vytáhla z provozovatelů hazardu. Poslanci už ji mají na svých stolech. „Stát přichází asi o čtyři miliardy korun na tom, že není schopen dohlédnout na to, aby byl naplňován zákon o loteriích a jiných sázkových hrách a aby zde nedocházelo k působení těch společností, které nejsou licencovány,“ podotýká náměstek Martin Kimpl z Českého svazu ledního hokeje.

Video Kde vzít peníze pro český sport?
video

Kde vzít peníze pro český sport?

Ministerstvo vidí i další zdroje. Na podpoře sportu by se mohly podílet i zdravotní pojišťovny. Úřad v tom vidí jasnou logiku, sport totiž působí jako prevence řady onemocnění. Vyhráno ale sportovci rozhodně nemají. Zda se vůbec jejich plány stanou skutečností, bude jasné až po květnových volbách.