Pohonné hmoty opět zdražovaly, příští týdny ale nebudou dramatické

Praha – Další růst zaznamenaly ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Nejprodávanější benzin Natural 95 byl v pondělí ke koupi za průměrných 31,43 koruny za litr a byl tak o 39 haléřů dražší než o týden dříve. Litr motorové nafty zdražil o 12 haléřů a prodával se v průměru za 29,67 koruny. Statistiky dnes poskytl Český statistický úřad.

Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou byl dražší o průměrných 38 haléřů, a prodával se tak za 30,81 koruny za litr. O dva haléře naopak zlevnil plyn LPG, který se prodával průměrně za 14,65 koruny za litr.  

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum rostly ceny pohonných hmot kvůli růstu velkoobchodních cen na burze v Rotterdamu. „Benzin je v současnosti v Rotterdamu nejdražší za poslední rok,“ řekl. Stejně vysoko byly ceny v polovině září 2008. Za vyššími cenami pohonných hmot stojí především zvýšení spotřební daně a daně z přidané hodnoty. Od ledna tohoto roku způsobily daně růst jejich ceny o 1,4 koruny za litr. Zdražování by nicméně v příštích dnech nemělo být již tak dramatické jako v předchozích týdnech. Utlumit by jej mohlo posilování koruny vůči dolaru.

Video Telefonát analytika Petra Čermáka
video

Telefonát analytika Petra Čermáka