Německo je otevřené finanční účasti MMF na pomoci Řecku

Berlín – Německo změnilo názor na finanční pomoc Řecku. Kancléřka Angela Merkelová je „otevřena finanční účasti Mezinárodního měnového fondu (MMF)“ v případném balíku pomoci pro Řecko. Financování pomocí MMF by pak muselo zřejmě být sjednáno mezi fondem a členy eurozóny. Spekulace o zapojení MMF do řešení řecké dlužnické krize sílí. Spekuluje se o tom, že řecká vláda uvažuje o podání žádosti k fondu již na počátku dubna. Řecko tlačí na EU, aby se na summitu příští týden jasně vyjádřila ohledně pomoci v jeho krizi.

Řecko platí neúnosné úroky za své půjčky

Pomoc od fondu je však spojená s tvrdými podmínkami pro veřejné finance. Jde především o škrty v sociálních výdajích. Řecko však nemá co ztratit. Už nyní totiž dělá v podstatě to, co by po něm MMF chtěl. Pokud ale Řecko nezíská na obsluhu svého vysokého dluhu v dubnu a květnu 20 miliard eur, hrozí zemi státní bankrot. Získat peníze na finančních trzích je nyní pro Řecko kvůli neúnosně vysokým požadovaným úrokům vysoce nevýhodné.

Video Telefonát Pavla Kohouta
video

Telefonát Pavla Kohouta

Berlín spolu s Francií a dalšími zeměmi eurozóny dosud sdílel odpor k přizvání fondu, protože by to ukázalo neschopnost Evropy řešit vlastní ekonomické problémy a umožnilo, aby do věcí eurozóny mluvily USA, největší podílník MMF. Stejný důvod pro odmítavý postoj má i Evropská centrální banka. Ta se obává narušení své nezávislosti a ztráty kontroly nad vývojem v Řecku. Se změnou postoje Německa, které stálo Řecku v cestě nejviditelněji, by mohly názor změnit i jiné země eurozóny.

Ekonom ze společnosti Partners Pavel Kohout k postoji Německa:

„Je zde obava o stabilitu eura a eurozóny a evropského finančního systému jako celku, což je pro Německo prvořadá záležitost. Starost o osud Řecka je až druhořadá.“

Někteří analytici říkají, že MMF je nyní pro Řecko jedinou možností, protože je zapotřebí věrohodná vnější instituce, která poskytne peníze a zároveň Atény donutí k reformám. To EU podle analytiků nedokáže. Důvodem k tomuto postoji jsou statistické podvody, které Řecko dokázalo před EU ukrýt.