Slovensku hrozí pokuta za špatný tendr na mýtné

Brusel – Bratislava musí Evropské komisi poskytnout další informace o výběrovém řízení na na zajištění elektronického výběru mýtného na Slovensku. Brusel totiž obdržel další stížnosti. Slovenské úřady mají nyní zhruba dva měsíce na odpověď. Komise zahájila právní kroky proti Bratislavě už loni v květnu. Důvodem byla obava z toho, zda v souvislosti s vyřazením tří účastníků z řízení nebyly porušeny normy rovného zacházení.

Slovensku hrozí pokuta

Komise ve 27 členských státech Evropské unie dohlíží mimo jiné i na dodržování pravidel v oblasti zadávání státních tendrů. Slovensko by se tak teoreticky, pokud bude prokázáno porušení těchto pravidel, mohlo ocitnout až před evropskou justicí. Případně by země mohla dostat i pokutu.

Povinnost platit mýtné na vybraných úsecích slovenských silnic mají motorová vozidla s hmotností nad 3,5 tuny od začátku letošního roku. Elektronický systém založený na satelitní technologii vybudovala společnost SkyToll, která vyhrála tendr s nejvyšší nabídkou za zhruba 852 milionů eur. Kvůli chybám systému, které vyvolaly protesty autodopravců, byl výběr mýtného částečně pozastaven v polovině ledna.

Slovenská Národní dálniční společnost (NDS) spustila tendr na mýtný systém v září 2007 na třetí pokus. V užší soutěži zůstali čtyři zájemci, tři z nich však NDS vyřadila. Slovenské soudy pak řešily námitky jednoho z neúspěšných uchazečů, rakouské společnosti Kapsch TrafficCom.

Mýto
Mýto