Obvinění zaměstnanci Rio Tinto se přiznali k přijetí úplatků

Šanghaj - Všichni čtyři zaměstnanci těžařského koncernu Rio Tinto, kteří dnes stanuli v ostře sledovaném procesu před čínským soudem, se přiznali k přijetí úplatků. Uvedli to jejich právní zástupci. Obvinění ale odmítli výši částek, které měli jako úplatek přijmout. Proces začal dnes v Šanghaji a má trvat tři dny. Jeden australský zástupce firmy a tři Číňané jsou obžalováni mimo jiné také z pokusu o průmyslovou špionáž.

Rio Tinto zatím odmítá spor komentovat, šéf podniku Tom Albanese pouze řekl, že vyčká na verdikt soudu. Firma už dříve uvedla, že podle ní se obvinění zaměstnanci ničeho nezákonného nedopustili. „Mohu jen říci, že zdvořile čekáme na výsledek čínského soudního řízení,“ řekl Albanese na podnikatelském fóru v Pekingu. „Spolupráci s Čínou chceme upevnit. Nejen proto, že jste naším největším odběratelem, ale protože vidíme dlouhodobý obchodní přínos pro obě strany,“ dodal.

Australan Stern Hu a čínští občané Liou Cchaj-kchuej, Ke Min-čchiang a Wang Jung se už ale přiznali k přijetí úplatku. Posledně jmenovaný sice obvinění nejdříve odmítal, později se ale přiznal, ovšem k mnohem nižší částce, než jakou podle obžaloby přijal. Za úplatkářství v Číně hrozí trest až pět let vězení.

Video Zaměstnanci Ria Tinta před soudem
video

Zaměstnanci Ria Tinta před soudem

Právní zástupci čínských zaměstnanců Rio Tinto uvedli, že i když se jejich klienti k přijetí úplatku přiznali, obvinění v takovém rozsahu, v jakém byla vznesena, odmítají. „Část obvinění by neměla být považována za trestný čin,“ řekl podle agentury Reuters právník Tchao Wu-pching, kterého si najal obviněný Liou Cchaj-kchuej. Ten byl obviněn, že přijal úplatky za 3,7 milionu jüanů (asi 10 milionů korun).

Soudní jednání probíhá za zavřenými dveřmi. Kromě zahraničních novinářů a zaměstnanců Rio Tinto vyloučila Čína z přelíčení také australské diplomaty, vstup měl povolen jen australský vrchní konzul v Šanghaji Tom Connor. Peking varoval, aby se Austrálie nesnažila případ politizovat. Australský premiér Kevin Rudd ale řekl, že jeho vláda bude průběh soudního přelíčení monitorovat.

Spor vznikl loni v létě, kdy společnost Rio Tinto jako jeden z předních světových producentů železné rudy vedla jednání o cenách suroviny na další období. Čína je klíčovým odběratelem a zástupci Rio Tinto jednali přímo v Číně. Peking v té době vyžadoval výraznou slevu proti předchozímu roku, na což Rio Tinto nechtěla přistoupit. Čína vzápětí zástupce firmy obvinila ze špionáže a úplatkářství a uvalila na ně vazbu.

Čínský prokurátor má v ruce přiznání

Situace obviněných zaměstnanců Rio Tinto není příliš růžová. Téměř všechny trestní případy, které se v Číně dostanou před soud, totiž končí usvědčením obviněných. Maximální trest za průmyslovou špionáž, pokud způsobí vysoké škody, je sedm let vězení. Za přijímání úplatků čínské právo stanoví trest v maximální výši pěti let odnětí svobody.

Celý případ podtrhuje rizika, s nimiž se mohou setkat firmy, které chtějí v Číně podnikat. Čína má sice velký trh, panují na něm ale těsné vazby mezi příslušníky komunistické strany, policie a soudů.