Raiffeisenbank se s krizí popasovala na výbornou

Praha – Tuzemská banka Raiffeisenbank zvýšila loni i přes ekonomickou krizi čistý zisk o 42 procent na 1,99 miliardy korun. Úrokové výnosy, hlavní zdroj příjmů, bance vzrostly hlavně díky rekordním prodejům z předchozích let o 21 procent na 6,3 miliardy korun. Banka ve svém prohlášení zdůraznila, že rok 2009 protkaný dopady finanční a hospodářské krize pro ni byl nejnáročnější v její historii, přesto byl zároveň i nejúspěšnější. Letos ale budou výsledky nejspíš horší. Roste nezaměstnanost a tím i počet nesplácených úvěrů.

„Hlavním úspěchem pro nás bylo, že se nám podařilo udržet vysokou důvěru klientů, která se odrazila v dalším růstu vkladů,“ komentoval výsledky generální ředitel banky Lubor Žalman.

Krize zvýšila náklady na riziko

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Ani Raiffeisenbank nezůstala krizí nedotčena, kvůli finančním turbulencím jí vzrostly náklady na riziko. Banka loni vykázala ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek ve výši 1,87 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 38 procent. Souviselo to s celkovým zhoršením ekonomické situace a s nárůstem objemu nesplácených úvěrů.

Bance ale i přes pokračující hospodářskou recesi zisky dlouhodobě rostou. Letošní rok ale bude i vzhledem k očekávanému růstu nesplácených úvěrů horší. Přesto Raiffeisenbank čeká zvýšený zájem například o hypotéky.

Lubor Žalman, generální ředitel Raiffeisenbank:

„Propady jsou výrazné. Těch hypoték, které už jsou poskytnuty a načerpány, těch je málo. Ale když jsem se podíval na žádosti o nové hypotéky, tak jsem byl v únoru a březnu velmi příjemně překvapen.“

Ne všem českým bankám se loni dařilo tak dobře

Ne všechny české banky mohou loňský rok označit za tak úspěšný jako Raffeisenbank. Z hlavních konkurentů vykázala loni ČSOB rekordní zisk 17,4 miliardy korun. Takzvaný udržitelný čistý zisk jí ale meziročně klesl o 17 procent na 10,5 miliardy korun. Komerční banka vykázala za loňský rok konsolidovaný čistý zisk 11 miliard korun, což znamenalo proti roku 2008 pokles o 16,4 procenta.

Hůře se dařilo také České spořitelně, která je podle počtu klientů největší bankou v Česku, konsolidovaný čistý zisk jí loni propadl o 24 procent na 12 miliard korun. UniCredit Bank vykázala loni čistý zisk 2,77 miliardy, meziročně o téměř 44 procent méně.

Celkový zisk pěti největších českých bank loni vzrostl o čtvrtinu. A hned tři z této pětice dokonce patří mezi nejziskovější české firmy vůbec. Výsledek ČSOB byl druhý nejlepší. Na první ČEZ to ale nestačilo.

Platební karty Raiffeisenbank
Platební karty Raiffeisenbank
Více fotek
  • Platební karty Raiffeisenbank autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1521/152006.jpg
  • Nejziskovější firmy v České republice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1521/152004.jpg