Hrozící bankrot Kalifornie otevře brány tamních vězení

Sacramento – Z kalifornských vězení se v příštím roce dříve, než určil soud, dostane 6,5 tisíce vězňů odsouzených za méně závažné zločiny. Náklady na provoz věznic jsou totiž velmi vysoké a Kalifornie, která se potácí na hraně státního bankrotu, je chce snížit, aby tak klesla zátěž napjatého státního rozpočtu. Informoval o tom deník The New York Times.

Kalifornská nápravná zařízení jsou přeplněná, celkem je v nich vězněno kolem 167 tisíc lidí. Jeden vězeň přitom ročně přijde stát na 47 tisíc dolarů. Stát tak vydává na vězeňství zhruba osm miliard dolarů, což představuje 11 procent jeho rozpočtu. To je víc, než jde například na kalifornské školství.

Kromě předčasného propuštění části vězňů chce Kalifornie zmírnit podmínky pro dohled nad těmi z nich, kdo spáchali méně závažné zločiny. Cílem je snížit počet lidí, kteří se vrací po propuštění do vězení kvůli banálním prohřeškům.

Podle současného systému končí zpět ve vězení všichni, kdo během tří let po propuštění neprojdou testem na užívání drog nebo jsou zatčeni za jakýkoli přečin. Podle nového systému budou do nápravných zařízení vraceni pouze lidé, kteří budou usvědčeni z nově spáchaného zločinu.

Veřejnost má z propouštění vězňů obavy

Řada lidí s propouštěním vězňů nesouhlasí. „Obáváme se o oběti, které tito zločinci za sebou zanechají, než budou znovu zadrženi za nově spáchané zločiny,“ prohlásil šéf losangeleských policejních odborů Paul Weber.

Podle odborů kalifornské vězeňské stráže je ale plánovaný počet propuštěných naopak nedostatečný. Kvůli přeplnění věznic požadují, aby z nich bylo do dvou let propuštěno na 40 tisíc zadržovaných.

Kalifornie se potýká s problémy s rozpočtem pravidelně. Tvrdý úderní jí ovšem zasadila krize, kvůli které balancuje nejlidnatější země Spojených států na hraně bankrotu již od konce roku 2008. Kalifornie stála u zrodu hypoteční krize, bylo v ní zabaveno nejvíce nemovitostí zatížených nesplácenými hypotékami ze všech států unie. Mnoho z jejích největších bank, mezi nimi například IndyMac, skončilo v rukou federální vlády. Krize tvrdě dolehla také na kalifornský průmysl.