Čína rozšiřuje svůj ekonomický vliv, nyní v Bělorusku

Peking - Čína poskytne Bělorusku finanční pomoc v objemu jedné miliardy dolarů (asi 19 miliard korun), a to za výhodných finančních podmínek. Čína zároveň s Běloruskem podepsala smlouvu, která oběma zemím umožňuje ve vzájemných obchodních vztazích používat i čínské jüany. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dále slíbil čínským firmám lepší přístup k jeho ekonomice.

Čína tak rozšiřuje svůj ekonomický vliv na další zemi. „Díky obrovským přebytkům zahraničního obchodu má Čína velké devizové rezervy a tyto devizové rezervy může používat k pronikání do některých teritorií,“ vysvětlil  Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Si Ťin-pching, čínský viceprezident

„Čína se rozhodla poskytnout Bělorusku za výhodných podmínek úvěry v objemu jedné miliardy dolarů. Použity budou na projekty, na nichž se obě země dohodly.“

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové


Záměr Pekingu je jasný - střední Asie je bohatá na nerostné suroviny, které se Číně pomale tenčí, kromě toho potřebuje i dobré zázemí blízko Evropské unie. „Čína pravděpodobně počítá s tím, že v dlouhém časovém horizontu dojde ke zlepšení vztahů Běloruska s jeho sousedními státy z EU a že tyto půjčky umožní Číně proniknout hospodářsky do sousedních států - do Polska a na Ukrajinu,“ dodal Mokráš.

Už teď Čína ovládá velkou část Afriky. Dosud uzavřené kontrakty Pekingu se zeměmi černého kontinentu dosahují 110 miliard dolarů, přitom ještě před 15 lety to byly pouze 3 miliardy.