Problémy s placením dluhů má pětina firem

Praha - Skoro pětina českých firem měla loni problémy s placením pohledávek. Hlavním důvodem je podle většiny z nich hlavně zhoršení podmínek financování. Vyplývá to z výzkumu společnosti Deloitte mezi dvěma stovkami největších tuzemských společností. Ten zároveň ukázal, že hodně firem sice upadá do insolvence, ale často zbytečně. Neumí totiž šetřit náklady.

Dvě pětiny podniků už omezily nebo letos omezí své ztrátové činnosti a víc než polovina snížila investice. Zhruba 57 procent podniků sáhlo v rámci úsporných programů také k propouštění.

Podniky jsou převážně přesvědčeny, že už všechny možnosti úspor dávno vyčerpaly a dál už nemají kde šetřit. Podle odborníků z Deloitte ale spousta především velkých firem ani netuší, kolik má zbytečných budov, které by v době krize mohly prodat. Jedná se především o různá rekreační střediska, které firmy často ani nevyužívají. Šetřit se dá také na mzdách zaměstnanců, snižování jejich počtu či díky výhodnějším smlouvám s dodavateli.

Problémem českých firem je ale také to, že mnoho z nich upadá do insolvence zbytečně, protože si neuvědomily a často ani neuvědomují hrozbu současné recese. Podle expertů z Deloitte se navíc nedá čekat, že by se letos situace výrazně zlepšila. Krachovat nebo padat do insolvenčního řízení proto nadále bude hodně firem. Nejohroženější jsou přitom výrobní podniky a stavební firmy.