Americká ekonomika slaví úspěch, analytici jsou ale opatrní

Washington/New York – Americká ekonomika v závěru loňského roku vykazovala růst tempem 5,6 procenta. Ukázala to konečná zpráva tamního ministerstva obchodu. Předběžné informace zveřejněné zhruba před měsícem ukazovaly na růst o 5,9 procenta. Většina ekonomů se domnívá, že největší ekonomika světa nějaký čas tak rychle neporoste.

Přestože byl růst hrubého domácího produktu na konci roku 2009 o trochu slabší, než vláda původně očekávala, i tak je to nejrychlejší růst HDP za posledních šest let, tedy od poslední recese. Pro analytiky ale není tento vývoj překvapivý, protože jakmile skončí recese, následující rok zpravidla vždy ukáže nadprůměrný růst HDP.

Letos bude růst ekonomiky pomalejší

Ekonomové si ale myslí, že v letošním prvním čtvrtletí ekonomika roste mnohem pomaleji. Hlavním důvodem je to, že odeznívá klíčový faktor, který za fenomenálním růstem stál, tedy obnova zásob. Výrobní podniky totiž během krize nechaly kvůli propadu poptávky vyprázdnit sklady a s obnovou zásob začaly až před koncem roku.  

Podle analytika Finanční skupiny FIO Robina Koklara se očekává růst hospodářství USA v prvním kvartále 2010 o 2,8 procenta, neboť pravděpodobně dojde ke stabilizaci stavu zásob, které v posledním kvartále 2009 přispěly k růstu americké ekonomiky o 3,8 procenta. „Analytici očekávají, že v březnu letošního roku přibude zhruba 195 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělský sektor, což může vést ke zvýšení spotřeby v následujících měsících,“ dodává Koklar.

New York
New York