Seznam zkrachovalých bank v USA rozšířen o další čtyři

Washington - Ve Spojených státech zkrachovaly další čtyři malé banky, které na konci týdne převzala pod svou správu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Od počátku roku již ohlásilo bankrot 41 bankovních ústavů, většinou menších regionálních a místních bank. Úřad už dříve uvedl, že počet bankovních krachů by měl kulminovat v letošním roce. Loni v USA zkrachovalo 140 bank, o rok dříve jen 25 a v roce 2007 jen tři. FDIC předpokládá, že v letech 2009 až 2013 bude muset v souvislosti s krachy bank vyplatit vklady ve výši asi 100 miliard dolarů.

FDIC oznámila převzetí dvou dalších bank ve státě Georgia, který se na insolvenci bank za finanční krize od počátku roku 2008 podílí zhruba jednou šestinou. Banky v Georgii platí daň za příliš agresivní úvěrování během nafouknutého boomu na trhu obytných nemovitostí, který vedl k finanční krizi, a banky zde hodně spekulovaly i na trhu komerčních nemovitostí.

Převzaté georgijské instituce Unity National Bank a McIntosh Commercial Bank disponovaly aktivy 292 milionů dolarů (zhruba 5,5 miliardy Kč), respektive 363 milionů USD. Zkrachovala dále floridská Key West Bank s 88 miliony dolary a arizonská Desert Hills Bank, která měla na vkladech a úvěrech 497 milionů USD. FDIC nalezla kupce pro všechny čtyři instituce.

FDIC v USA odškodňuje klienty zkrachovalých bank a určuje budoucnost těchto ústavů. Většinu insolventních bank se jí daří prodávat pomocí dohod o sdílení ztrát. V pátek FDIC sdělila, že snižuje podíl ztrát, který je ochotna sdílet, což naznačuje její zvýšenou důvěru ve fungující trh aktiv zkrachovalých bank. FDIC do konce roku 2009 prodala touto formou aktiva bank za 122 miliard dolarů a odhaduje, že díky tomu získala navíc ve srovnání s jejich přímým prodejem 29 miliard dolarů.