ČR podle Janoty chystá emisi dluhopisů za miliardu eur

Cernobbio (Itálie) - Česká republika se chystá vstoupit na zahraniční trhy s emisí dluhopisů za miliardu eur (přes 25 miliard Kč) a využít tak možného zlepšení podmínek poté, co se země eurozóny dohodly na pomoci zadluženému Řecku. Během konání finančního semináře v Itálii to dnes agentuře Reuters řekl český ministr financí Eduard Janota. Ministerstvo si chce podle strategie financování a řízení státního dluhu letos půjčit 280 miliard korun. Z toho na zahraničním trhu chce stát získat maximálně 140 miliard.

„Moje země připravuje dluhopisy za jednu miliardu eur. Připravujeme se teď pro případ, že se zlepší situace na trhu eurobondů,“ řekl ministr. Dodal, že dohoda o záchranné finanční síti pro Řecko může být pro trhy velmi důležitou pozitivní informací a vést ke snížení úrokových sazeb.

Před měsícem ministerstvo financí určilo jako vedoucí manažery případné zahraniční emise státních dluhopisů Barclays Capital, Deutsche Bank a Českou spořitelnu. Ministerstvo k emisi tehdy uvedlo, že bude realizována podle podmínek na finančních trzích. Janota v únoru sdělil, že uvažuje pro první pololetí o emisi eurobondů za jednu až dvě miliardy eur a se splatností do deseti až 15 let, dodal však, že zatím to není na pořadu dne.