Češi očekávají nižší mzdy, než mohou dostat

Praha – Češi jsou ohledně budoucích příjmů pesimističtí. Očekávají nižší mzdy, než mohou dostat. Tuzemští zaměstnanci si v prvním letošním čtvrtletí přejí průměrně 18 779 korun, což je o devatenáct procent méně, než v průměru mohou mít na výplatní pásce. Vyplývá to z analýzy společnosti Profesia, která provozuje stejnojmenný pracovní portál v Česku a na Slovensku. V rozsáhlém průzkumu se srovnávaly platy, které by si lidé přáli mít a uvádějí je v životopisech, s reálnými průměrnými platy vyplácenými zaměstnavateli podle kontinuálního průzkumu Merces.cz.

Manažer Profesia Miroslav Dravecký:

„Očekávané platy byly vždy nižší než skutečné, ale v prvním kvartálu 2010 je tento rozdíl největší od roku 2008.“

Podle Draveckého si Češi plně uvědomují rizika nynější krize. Situace na Slovensku je naprosto odlišná. Tamní mzdová očekávaní stále rostou, i když pomaleji než v minulosti. Srovnání tak přináší paradox, ačkoliv je průměrný plat na Slovensku výrazně nižší než v Česku, Slováci letos očekávají 761 eur, což je zhruba 19 400 korun. „Jinými slovy, očekávají vyšší mzdu než Češi,“ podotkl Dravecký.

Manažeři mohou být příjemně překvapeni

Nejreálnější očekávání měli kvalifikovaní pracovníci a zaměstnanci ve službách. Manažeři mohou být obvykle příjemně překvapeni, po sečtení benefitů a odměn mají o zhruba čtvrtinu více, než předpokládali. To je částečně ovlivněno tím, že právě tyto pozice s sebou nesou výraznou výkonovou složku mzdy, která je obtížně předpověditelná.

Při srovnávání údajů podle věku měli nejreálnější platová očekávání v loňském roce lidé mezi 45 a 54 lety. Zaměstnanci mezi 25 a 34 lety se mohli pochlubit o šestnáct procent vyšším reálným platem, než si přáli. Překvapivě nízká byla očekávání lidí také v Praze, mzdové předpoklady zde byly o 21 procent nižší než průměrný plat. Výše očekávaných platů v metropoli byla 22 879 korun, zatímco průměrná skutečná mzda podle průzkumu činila téměř 29 000 korun.

Peníze
Peníze