Kulhánek: Dozorčí rady se musí zmenšit a lépe platit

Praha – Na fungování státních podniků by v budoucnu mělo dohlížet méně lidí. Měli by za to ale být lépe placeni. Tak znějí doporučení expertního týmu kolem bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, jehož firma Industrial Advisors nyní pro ministerstvo financí prověřuje úroveň řízení a odměňování vrcholných manažerů v osmi největších společnostech, kde stát drží většinu.

Kulhánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny nastínil, jak by mělo odměňování členů dozorčích rad vypadat. Výše jejich odměn by měla nově spadat do tří pásem podle velikosti podniku. Ve velkých podnicích by mohl člen dozorčí rady brát až 80 tisíc korun měsíčně. Například pro řadového dozorce v ČSA, který bere nyní měsíčně 30 tisíc, by to znamenalo padesátitisícové přilepšení. Člen dozorčí rady v ČEZ by získal 15 tisíc měsíčně navíc.

Šéf poradenské firmy Indrustrial Advisor Vratislav Kulhánek:

„Je to (situace v podnicích) nepoměrně lepší, než jsem si myslel a než se píše.“

Video Komentář Libuše Bautzové
video

Komentář Libuše Bautzové

Komentář Libuše Bautzové

29.3.2010 E16:30

Rozhovor s Vratislavem Kulhánkem

„Členové dozorčích rad mají obrovskou zodpovědnost, ručí do výše svého majetku. Je potřeba je motivovat, aby se práci věnovali,“ vysvětlil Kulhánek. Zároveň by jim ale seškrtal nejrůznější benefity, které nyní čerpají. Například podle něj nepotřebují služební auta. Seškrtal by jim i výlohy na životní a úrazové pojištění.

Počet členů dozorčích rad osmičky auditovaných podniků by se podle doporučení mohl ze současných 73 ztenčit o deset lidí. Kulhánek navrhuje zlepšit státní dohled posílením pozice dozorčích rad. Chce odstranit souběh funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva, které v drtivé většině případů vykonává táž osoba a bere za ni dvojí odměnu. „Dnes je to nastaveno tak, že předseda si sobě jako generálnímu řediteli navrhne plat a pak si ho sám schválí,“ řekl Kulhánek.

Funkce ředitele by se podle návrhu sloučila s funkcí předsedy představenstva a člověk v exekutivním vedení by se tak dostal pod přísnější kontrolu dozorčí rady. Ta by například schvalovala i jeho odměny.

Změny mohou přijít brzy

Navrhované změny by se mohly zavést už na valných hromadách v nejbližších měsících. Bude záležet na jednotlivých resortních ministerstvech. Ministerstvo financí bude podle vrchního ředitele Tomáše Uvíry brát Kulhánkův audit vážně. „Budeme se doporučeními auditu vážně zabývat. Ovšem zvyšování odměn považuji za kontroverzní bod,“ řekl novinám.

Kulhánek má prý za audit od ministerstva dostat něco přes milion korun. Svoje služby ministru Eduardu Janotovi sám nabídl s odvolání na mnoholeté zkušenosti z vysokého byznysu.

Kulhánkova firma zatím ministerstvu předala výsledky auditu u Českých drah a firmy MERO, v tomto týdnu předá další čtyři a do půlky dubna zbytek. Audit kromě MERA a ČD provádí u společností Čepro, ČEPS, ČEZ, ČSA, Letiště Praha a Lesy ČR.

V únoru vláda schválila zásady odměňování u manažerů státních firem, podle kterých bude například výše odchodného šéfů firem maximálně šestinásobkem průměrného měsíčního výdělku. Zároveň by odměny měly být vázány na výkony a výsledky podniků.

ČEZ
ČEZ