Už jste podali daňové přiznání? Dnes je poslední šance

Praha – Přestože lhůta pro podání daňového přiznání končí dnes o půlnoci, vypadá to, že řada lidí v Česku nechala i letos odevzdání daňového přiznání na poslední chvíli. Třeba v Ostravě se už od pondělka tvoří fronty. Nárazově se dnes tvořily fronty i na úřadech v kraji Vysočina, v Brně, v Praze nebo na jihu Čech. „Fronty se tvoří jen nárazově, lidé jsou odbaveni do deseti minut,“ uvedla mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích Jaroslava Musilová. Úřady se na nápor klientů ale připravily a prodloužily otevírací dobu. Ministerstvo financí počítá, že letos přijde asi 1 milion a 700 tisíc daňových přiznání, což je přibližně stejný počet jako minulý rok.

Ještě ráno neměla podané přiznání zhruba třetina obyvatel metropole. Pražané měli i letos času dost. „Samozřejmě to nechávám na poslední chvíli, jako většina lidí,“ přiznala se jedna z čekajících v dlouhé frontě na pražském úřadě. Odkládání úředních povinností se ale může lidem pěkně prodražit, finanční úřad má totiž možnost daň zvýšit těmto opozdilcům až o deset procent. Podle odborníků ale nejde jen o Prahu, pouze v hlavním městě je to vidět nejvíce.

Elektronicky a přes datové schránky

Video Poslední den pro podání daňového přiznání
video

Poslední den pro podání daňového přiznání

Poslední den pro podání daňového přiznání

s6, 31.03. 09 - 6,30

Reportáž Karla Vovesného

Termín pro podání je sice dnes, avšak změna oproti loňsku tkví v tom, že daně musejí být zaplacené a připsané na účtech úřadu do posledního března. Další novinkou je možnost přiznávat daně přes nově zavedené datové schránky. Lidé si ale již na pohodlnější, elektronickou verzi formulářů zvykli. Například na chrudimský úřad proudí přibližně dvacet procent přiznání elektronicky. „Jsme na to připraveni, máme počítačové vybavení,“ dodává ředitel úřadu Zbyněk Klem.