Daňová amnestie v Česku nebude

Praha - Ministerstvo financí nevyhlásí daňovou amnestii, o které původně uvažovalo. Na potírání daňových úniků má jiný recept. Problémy se zatajováním daní prý vyřeší dohody s daňovými ráji o výměně informací v daňových záležitostech a nový daňový řád, který má začít platit od roku 2011. V Evropě je přitom daňová amnestie poměrně populární. V minulosti se k ní uchýlilo například Německo nebo Itálie.

„Nově bude možno stanovit daň i po uplynutí lhůty pro stanovení daně v souvislosti s odhaleným daňovým trestným činem,“ uvedl ministr financí Eduard Janota. Lhůta pro stanovení daně bude končit nejpozději uplynutím deseti let, nyní jsou to tři roky. Zároveň nový zákon umožní lidem i podnikům dodatečně přiznat daň i po uplynutí zákonných lhůt a nově účinně projevit lítost, což může zmírnit, nebo dokonce zrušit případné sankce. Současný zákon o správě daní a poplatků toto neumožňuje.

Případná daňová amnestie by podle dřívějších informací mohla do českého státního rozpočtu přinést několik miliard korun. Na zahraničních kontech mají Češi podle odhadů daňové správy ministerstva financí v přepočtu desítky miliard nezdaněných korun. Daňovou amnestii ovšem odmítá například ODS.

S daňovou amnestií má zkušenosti řada zemí

Zatím poslední evropskou zemí, která slíbila beztrestnost lidem, kteří zpětně zaplatí daň ze zatajených příjmů, je Itálie. Podle odhadů tamního daňového úřadu ukrývají Italové v zahraničí až 300 miliard eur (asi 7,9 bilionu korun). Italská vláda očekává, že díky daňové amnestii by si rozpočet mohl přijít až na čtyři miliardy eur.

Právě kvůli daňové amnestii se ministr Janota setkal v uplynulých dnech i s představiteli Italské daňové správy. „Ne všechna opatření, která použila Itálie, lze úspěšně aplikovat v České republice,“ konstatoval ministr. Podle něj boj proti daňovým únikům na národní úrovni musí respektovat specifika konkrétní země.

Daňovou amnestii v roce 2004 vyhlásilo také Německo. Úřady vybraly miliardy eur, přesto to pro ně bylo zklamáním. Čekaly pětkrát tolik. Nyní Němci zvolili alternativní cestu – nakupují data uniklá ze zahraničních bank. Daňové podvodníky potom trestají. Své zkušenosti s daňovou amnestií už má také Francie nebo Velká Británie.