Zisk rakouské pojišťovny VIG loni klesl, v Česku ale rostl

Vídeň - Hrubý zisk rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group (VIG) se v loňském roce snížil o 18 procent na 441,25 milionu eur (11,2 miliardy korun). Zisk jejích českých aktivit však stoupl o 14 procent na 122,91 milionu eur. Na růstu zisku v Česku se podepsal mimo jiné rychlý růst pojistného.

Skupina VIG loni zvýšila předepsané pojistné o 1,5 procenta na 8,02 miliardy eur. V samotné České republice pojistné stouplo o téměř 13 procent na 1,6 miliardy eur. České divize VIG loni podle firmy poprvé získaly vedoucí pozici na tuzemském trhu se životním pojištěním s tržním podílem 27,4 procenta.

Skupinu VIG na českém trhu zastupují Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny. „Navzdory velmi složité makroekonomické situaci a celkovému ekonomickému poklesu v Česku vykázaly všechny tři pojišťovny VIG ČR růst pojistného,“ uvedl šéf VIG ČR a zároveň předseda představenstva a generální ředitel Kooperativy Martin Diviš. Celkově je skupina VIG druhou největší pojišťovací skupinou v České republice.

Video Komentář Petera Hagena
video

Komentář Petera Hagena

Peter Hagen, předseda představenstva VIG

Výsledky za rok 2009 jsou vzhledem k ekonomickému vývoji velice uspokojivé. Podařilo se nám překonat výsledky z roku 2007, kdy se ještě krize naplno neprojevila. Na úrovni zisku se nám podařilo překonat konkurenci z Německa, Švýcarska nebo Itálie. Třešničkou na dortu je pro nás fakt, že jsme dokázali zvýšit hodnotu svého majetku o více než půl miliardy EUR.

Zvládnutí krize je pro nás velkou výzvou. Naše obchodní strategie je správná - snažíme se pokrýt co nejvíce zemí v regionu a snižovat náklady. Rok 2010 bude v regionu střední a východní Evropy podobný předchozímu roku. Bohužel nevěřím v rychlé uzdravení ekonomiky a domnívám se, že letos budou náš byznys ovlivňovat stejné faktory jako letos.

Pokud jde o naše zastoupení v Česku, Kooperativa je nadále naší vlajkovou lodí. Její výsledky nás velice potěšily - zisk v roce 2009 vyrostl o téměř 20 procent. Díky tomu, že jsme od Erste Bank převzali operace z pojišťovnictví a do našich řad přibyla Pojišťovna České spořitelny, jsme se stali v našem odvětví jedničkou v České republice.

Pro firmy, jako jsme my, by samozřejmě bylo v principu jednodušší, kdyby země v celém regionu přijaly jednotnou měnu. Náš podnikatelský model nicméně počítá s dlouhodobým ekonomickým růstem ve všech zemích střední a východní Evropy. Pokud tyto země shledají, že je pro ně lepší fungovat s národními měnami, je to pro nás zanedbatelný problém. Dáváme přednost ekonomickému růstu celé země - ten nám ve výsledku pokryje ztráty z obchodování na měnovém trhu.

Hospodaření pojišťovny VIG
Hospodaření pojišťovny VIG