Rok 2012 bude v USA již ve znamení úsporných aut

Washington - Automobiloví prodejci ve Spojených státech budou muset od roku 2012 prodávat úspornější osobní auta. Novinky vyplývají z přísnějších pravidel pro automobilky, které dnes společně vydají Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) a Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Cílem opatření je snížit množství nečistot v ovzduší a spotřebu pohonných hmot. Nové předpisy by tak měly mimo jiné přispět ke snížení závislosti USA na dovážené ropě.

Podle nových pravidel poroste postupně mezi lety 2012 a 2016 průměrná vzdálenost, kterou auta prodávaná ve Spojených státech budou muset ujet na jeden galon (zhruba 3,79 litru). Celkem by se měla zvýšit až na průměrných 35,5 míle (zhruba 57 kilometrů). Oproti současnému standardu 25 mil na galon, jenž platí od 70. let minulého století, půjde o nárůst o 42 procent.

Už ve středu americký prezident Barack Obama prohlásil, že nové předpisy pro spotřebu aut vyrobených od roku 2012 do roku 2016 během jejich životnosti ušetří 1,8 miliardy barelů ropy: „To je jako kdybychom ze silnic na rok stáhli 58 milionů automobilů.“

Pravidla i pro emise z aut

Navíc vůbec poprvé začnou ve Spojených státech od roku 2012 platit pravidla pro emise vypouštěné automobily. V roce 2016 by tak měly činit 250 gramů oxidu uhličitého na míli ze současných průměrných 337 gramů na míli. Podle agentury Reuters by to mělo během životního cyklu vozů vyrobených od roku 2012 do roku 2016 omezit emise skleníkových plynů zhruba o 900 milionů tun.

„Celkově jde o velký krok dopředu. Je to zatím nejvíc, co tato vláda učinila pro omezení spotřeby pohonných hmot a znečištění, které stojí za globálním oteplováním,“ prohlásila odbornice na dopravu Ann Mesnikoffová pro agenturu Reuters.

Ovšem dle slov zástupců automobilek nebude nová pravidla, jejichž dodržení se bude poměřovat podle průměru spotřeby všech jejich vyráběných modelů, snadné splnit. Američtí spotřebitelé již nicméně nyní mají možnost koupit si vozy, které nové limity splňují. Jde například o populární hybridní automobil Prius automobilky Toyota, jenž má průměrnou spotřebu jednoho galonu na vzdálenost zhruba 50 mil.

Výfukové plyny
Výfukové plyny