Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,93 procenta HDP

Praha - V loňském roce vystoupal deficit veřejných financí na 5,93 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 2,72 procenta. Údaje dnes přinesl Český statistický úřad. Zveřejněné číslo je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie dvakrát do roka. Výše deficitu by podle maastrichtských kritérií pro přijetí eura neměla překročit tři procenta HDP. Předběžný odhad ministerstva financí pro loňský rok byl 6,6 procenta HDP. Hrubý domácí produkt činil loni 3,63 bilionu korun proti 3,69 bilionu korun v roce 2008.

Veřejný dluh, tvořený dluhem centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů, loni celkem stoupl o více než 177 miliard korun na 1,28 bilionu korun. Podle dnešních čísel z ČSÚ vzrostl v poměru k HDP na 35,35 procenta z 29,95 procenta v roce 2008. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent hrubého domácího produktu.

Přitom právě dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje v EU obavy. Z Bruselu se na Česko snáší kritika kvůli neexistenci opatření, která mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést pod tři procenta HDP.

Video Vývoj deficitu veřejných financí
video

Vývoj deficitu veřejných financí

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob:

„Pozitivní na údaji je, že je to méně, než jsme čekali. Ale i tak je to číslo hrozivé a v nejbližších letech bude nutné deficit snížit co nejvíce, jak bude možné.“

Janota a (nejen) jeho Konvergenční program

Podobu opatření nejen k přijetí eura nastínil již v Konvergenčním programu ministr financí Eduard Janota. Navrhované úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset ovšem podle Janoty určit a uplatnit až vláda, která vzejde z květnových parlamentních voleb.

Pro letošní rok navíc Česká národní banka zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí na 5,9 procenta hrubého domácího produktu. Pro příští rok očekává rovněž zhoršení, konkrétně na hodnotu 6,5 procenta.