Podnikatelé často nachází spásu ve faktoringu

Praha - Firmám chybějí peníze na provoz, navíc jim banky loni půjčily o 45 miliard méně než před rokem. Podnikatelům tak nezbývá než se po penězích poohlédnout jinde a jednou z možností je faktoring. Nejenom samotné úvěry zažívají útlum. Zatímco v roce 2008 faktoringové společnosti vykoupily pohledávky za 133 miliard, loni jejich objem dosáhl jen necelé stovky miliard.

„Od listopadu 2008 je velký problém sehnat nové úvěry. Forma faktoringu je náhrada úvěru. Jediná možnost, jak sehnat další prostředky,“ vysvětluje důvod využití faktoringu ředitel Barvy a laky Hostivař Dariusz Jakubowicz. Na druhou stranu výrazný pokles v poskytnutých úvěrech ještě nemusí znamenat neochotu bank půjčit. Firmy mají stále nedostatek zakázek, a tedy i menší potřebu peněz.

„Můžeme být flexibilnější než naši kolegové v bankách a zpravidla můžeme řešit takové případy, které se bankám řešit nechce, nebo to neumožňuje jejich akceptační politika,“ objasňuje ředitel ČSOB faktoring Tomáš Morávek.

Video Rozhovor s Tomášem Morávkem
video

Rozhovor s Tomášem Morávkem

Ředitel ČSOB faktoring Tomáš Morávek:

„Banky zpřísňují svoji politiku a uvolňují prostor pro alternativní poskytovatele.“

Podle Morávka obecný pokles ekonomické aktivity způsobuje, že tržby klientů se sníží, a to se projeví v celkovém faktoringu. Zároveň dodává, že odkupovali nižší pohledávky. „Peněz v ekonomice je méně a jejich potřeba skutečně stoupá,“ vysvětluje Morávek, proč je větší zájem o faktoring.

Faktoringové společnosti si také (podobně jako banky) více rozmýšlejí, komu peníze dají. Faktoring vyjde firmu většinou dráž než klasický úvěr. Funguje tak, že firma prodá své pohledávky faktoringové společnosti a za to vyinkasuje peníze. Pohledávky pak od té doby za poplatek spravuje už faktoringová společnost. „Je to produkt komplexnější, a proto více stojí,“ shrnuje Morávek.

Dotace
Dotace