Obcím svitla naděje na lepší peníze

Praha – Ministr financí Eduard Janota obnovil pracovní komisi pro reformu rozpočtového určení daní. Výsledkem by měl být návrh nového zákona o financování obcí. Malé obce a města se radují, už řadu let totiž poukazují na to, že ve srovnání s městy nad sto tisíc obyvatel dostávají nepoměrně malou část výnosů z daní.

Například obec Petrovice na rozhraní jižních a středních Čech nyní podle rozpočtového určení daní a počtu obyvatel dostává ročně zhruba dvanáct milionů korun. Kdyby se ale tento příjem vypočítával podle stejného koeficientu jako Praze, měla by v rozpočtu o 26 milionů víc. „Pociťujeme to především v zanedbané infrastruktuře. Další problém, který cítíme v nedostatku financí je zachování provozu v základní škole,“ říká starosta Petrovic Petr Štěpánek.

Peníze z rozpočtového určení daní využívají obce na veřejnou správu, kromě obecních silnic, škol a školek také například na svoz odpadů nebo veřejného osvětlení. Podle údajů sdružení místních samospráv dostává obec, která nemá ani sto obyvatel na jednoho občana třikrát méně než Praha. Pokud musí šetřit, nemá kde. „Už známe vesnice, které úbytek prostředků ohrožuje existenčně, kdy už nejsou schopni zabezpečit ani provoz té obce,“ dodává předseda Sdružení místních samospráv ČR Josef Bartoněk.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Obec Tisá na Ústecku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24