Loňský rok naboural rozpočty politických stran, miliony musí dodat sponzoři

Praha – Politické strany mají za sebou ekonomicky náročný rok. Vysoké sumy peněz vyplýtvaly na kampaň před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny, které se nakonec neuskutečnily. A tak za ně partaje nedostaly příspěvek od státu. Ty parlamentní proto loni všechny skončily v minusu. Jedinou výjimkou byli zelení, kterým zůstalo na konci roku na kontech 4,5 milionu korun. Na novou kampaň teď politické strany shánějí peníze, kde se dá. Pomáhají jim dárci a sponzoři.

Peněžní dary z kont příznivců, firem i straníků jsou kromě státních příspěvků další zdroje, bez kterých se v hubených časech žádná strana neobejde. Loni svým oblíbencům věnovali desítky milionů korun.

Nejvíc peněz takhle loni získala ODS - 97 milionů korun - a na letošní rok a volby počítá s obdobnou sumou. Předpokládáme, že se peníze budou scházet v průběhu celého roku a očekáváme, že to nebude méně peněz.

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Druhou nejúspěšnější stranou byla TOP 09 se čtyřiceti miliony, pak už jdou čísla strmě dolů. ČSSD dostala od dárců 24 milionů, lidovci 7,5 milionu, komunisté jen 4,5 a zelení 1,5 milionu korun. Ve výročních zprávách některých stran se přitom už teď v přehledu darů objevují nejasnosti. „U některých stran schází darovací smlouvy u dárců, kteří darovali straně více než padesát tisíc korun, a to je, myslím si, vážný problém,“ upozornil předseda kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Koníček (KSČM).

ODS loni dostala 4 miliony od Jaromíra Jágra, 1,5 milionu od tenisty Tomáše Berdycha, ale také třeba 300 tisíc od finančníka Zdeňka Bakaly. ČSSD podpořil půlmilionem severočeský straník Petr Benda a 6,5 milionu korun poslal Tomáš Melich - známý Jiřího Paroubka. Většina těchto peněz ale zmizela v propasti nakonec zbytečné podzimní kampaně.

Partajím chybí miliony

Největší propad postihl občanské demokraty, kteří prodělali 164 milionů korun. Sociální demokracie je hned v závěsu se ztrátou 158 milionů. Tratily ale i ostatní strany, s výjimkou zelených. Ztráty se teď, dva měsíce před volbami, snaží všichni dohnat, jak se dá.

„Děláme to na úkor rezerv a jinak se nám podařilo i část těch materiálů uchovat, takže jsou použitelné v této volební kampani,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Náš deficit je dán tím, že nebyly volby, ale není to deficit, který nezvládneme,“ zdůraznil předseda lidovců Cyril Svoboda.

Jména dárců, kteří v letošním těžkém roce zalepí díry v rozpočtech stran, zatím známa nejsou. Partaje je tak mohou zveřejnit klidně až zase za rok, tedy po volbách.

Dary politickým stranám
Dary politickým stranám