Německá vláda sníží dotace na výrobu solární energie

Berlín - Česká republika není jediná země, která chce snížit dotace na výrobu solární energie. Zatímco čeští poslanci odhlasovali seškrtání státní podpory před třemi týdny, jejich němečtí kolegové o takovém kroku uvažují také. Berlín chce do konce června představit novou energeticko-politickou koncepci. Solární odvětví ale protestuje. Bojí se, že přijde o pozici jedničky na světovém trhu.

Německý solární průmysl se bouří proti záměru vlády krátit podporu energie ze slunce. Firmy si stěžují, že je politici ničí a hazardují tak s pracovními místy. Vláda na to odpovídá, že tím zamezí přehlcení trhu a uleví státní pokladně.

Firmy, které vyrábějí solární panely, se bojí, že budou muset radikálně omezit provoz, protože nepůjdou na odbyt. „Ten vládní scénář je pro nás velkou hrozbou. Snižování dotací je rozumné, protože průmysl roste a měl by z toho těžit i spotřebitel, ale takhle radikální krácení by neunesl nikdo,“ říká mluvčí společnosti SOLON SE.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Solární byznys je až příliš výnosný

Spolková vláda tvrdí, že je to jen narovnání nespravedlností. Hlavní argument, podobně jako v Česku, zní: Současná výše dotací je nepřiměřená vzhledem k dramatickému poklesu cen technologií. „Cena solárních panelů v Německu za poslední rok spadla zhruba o třetinu, což z provozování fotovoltaických elektráren udělalo nesmírně výnosný byznys,“ potvrzuje spolkový ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Proto je potřeba podnikání se sluneční energií krotit. Vložené peníze se totiž vrátí výrazně dřív. Solární klika na oplátku kritizuje záměr výrazně prodloužit životnost jaderných elektráren. Kabinet ale tvrdí, že díru po atomu není jak zalepit. Proti výraznému krácení ve fotovoltaice jsou i některé spolkové země. K podobnému kroku jako německá vláda se naopak chystají třeba Francouzi.

Ilustrační foto
Ilustrační foto