ODS chce snížit schodek zmražením výdajů na zdravotnictví

Praha - Občanští demokraté mají v plánu v příštím roce snížit schodek v rozpočtu o 24 miliard korun na 139 miliard. Dvě miliardy plánují ušetřit tím, že zmrazí platby státu zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané. O možných budoucích škrtech informují dnešní Hospodářské noviny (HN). Podle nich strana plánuje nejvíce ušetřit na běžných výdajích na provoz státu, hodlá také snížit výdaje na podporu v nezaměstnanosti a ušetřit na dotacích zdravotně postiženým.

ODS varuje, že se ve zdravotnictví zbytečně utrácejí miliardy korun. „Musíme šetřit všude. Zdravotní pojišťovny by měly hledat úspory uvnitř systému,“ zdůraznil Martin Kocourek, ekonomický expert ODS.

VZP nešetří - hrozí nedostupnost určitých léků či dlouhé fronty na operace

Například VZP již na konci letošního roku dojdou kvůli krizi rezervy. Pokud ji podobně jako v roce 2006 nezachrání stát, hrozí, že příští rok bude muset omezit zdravotní péči o pacienty. To se může projevit nedostupností některých léků nebo delším čekáním na operace.

Občanští demokraté hodlají ušetřit nejvíce peněz v běžných výdajích státu, kam patří například platy veřejných zaměstnanců, státní podpora stavebnímu spoření, výdaje na provoz ministerstev či dotace zemědělcům. Tyto výdaje chce strana snížit z 460 miliard korun o pět procent, tedy o 23 miliard. Dalších pět miliard navrhne ODS proškrtat ve státních investicích.

V roce 2011 chce ODS celkem ušetřit 46 miliard korun, stát však dá o 21 miliard více na důchody, další miliardy půjdou na splátky státního dluhu, a tak by se schodek rozpočtu snížil jen o 24 miliard korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna