Na světě je druhá Pačesova komise

Praha – První Nezávislá energetická komise (NEK) známá jako Pačesova vznikla na základě rozhodnutí vlády v lednu 2008. Jejím hlavním úkolem bylo vypracovat dlouhodobou prognózu vývoje energetiky do roku 2030 a 2050. Odedneška existuje i Pačesova komise číslo dvě. V jejím čele bude vedle Václava Pačese i ekonom Jan Švejnar a známý geolog Václav Cílek. Zastoupeni v ni ale budou i členové oponentní Stehlíkovy komise.

V červenci roku 2008 původní komise zveřejnila závěry, v nichž podpořila jadernou energetiku a neodmítla možné posunutí těžebních limitů hnědého uhlí. Propagovala taktéž obnovitelné zdroje. Vláda Mirka Topolánka ale nebyla s výsledky komise spokojená. Proto vznikl oponentní tým v čele s Pavlem Stehlíkem. Ten kritizoval fakt, že Pačesova komise ve svých výhledech nepočítala se zásobami hnědého uhlí za hranicemi současných limitů.

Pavel Stehlík, předseda oponentního týmu

„Jestli budeme v situaci, že to uhlí opravdu potřebujeme, tak ho prostě budeme těžit. My ho potřebujeme proto, že ta naše energetická závislost bez něj dramaticky naroste.“

Pačesova komise skončila rozpadem. Její bývalí členové se ale od začátku roku 2009 opět začali scházet a do svých řad přijali i zástupce oponentního týmu. První závěry Pačesovy komise číslo dvě na sebe nenechají dlouho čekat a podle expertů o ně budou mít zájem i politici.