Krize loni stála Evropskou unii 4,2 procenta HDP

Brusel – Ekonomika Evropské unie v roce 2009 propadla o 4,2 procenta, eurozóna si vedla o desetinu lépe, hrubý domácí produkt se snížil o 4,1 procenta. V roce 2008, kdy hospodářská krize teprve nastupovala, ještě obě uskupení rostla, a to o 0,7 procenta v případě EU a o 0,6 procenta v případě eurozóny. Letošním výsledkem celá evropská sedmadvacítka i země platící eurem zaostaly i za Spojenými státy, které stály u zrodu krize.

Eurostat dnes revidoval také data za poslední čtvrtletí roku 2009. Zatímco u celé unie potvrdil meziroční 2,3procentní propad, data za eurozónu o desetinu procenta zhoršil. Měnová unie si tak z svého HDP v posledním kvartále odepsala 2,2 procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika zemí platících eurem oproti původním odhadům stagnovala. Ani celá unie s růstem o 0,1 procenta nevedla nijak valně. „Hlavní důvod stagnace evropské ekonomiky spočívá v poklesu investic firem, na druhou stranu se dařilo evropským exportérům,“ vysvětlil analytik finanční skupiny FIO Robin Koklar. HDP nepovzbudili ani spotřebitelé, kteří v důsledku vysoké nezaměstnanosti šetří.

Evropská ekonomika je slabá

„V podstatě se potvrdilo, že evropská ekonomika zůstává stále slabá, překvapením bylo, že směrem dolů byly revidovány výdaje podniků - investice,“ upozornil analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

EU zažívá větší propad než USA

Pokles ekonomiky trápí Evropskou unii mnohem více než Spojené státy. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářství lídra světové ekonomiky rostlo o 1,4 procenta. Za celý rok 2009 sice USA skončily v červených číslech, avšak propad byl mírnější než v případě evropského kontinentu. HDP jim klesl o 2,4 procenta, v roce 2008 ještě USA skončily v plusu 0,4 procenta.

Vývoj HDP v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24