Krize loni stála Evropskou unii 4,2 procenta HDP

Brusel – Ekonomika Evropské unie v roce 2009 propadla o 4,2 procenta, eurozóna si vedla o desetinu lépe, hrubý domácí produkt se snížil o 4,1 procenta. V roce 2008, kdy hospodářská krize teprve nastupovala, ještě obě uskupení rostla, a to o 0,7 procenta v případě EU a o 0,6 procenta v případě eurozóny. Letošním výsledkem celá evropská sedmadvacítka i země platící eurem zaostaly i za Spojenými státy, které stály u zrodu krize.

Eurostat dnes revidoval také data za poslední čtvrtletí roku 2009. Zatímco u celé unie potvrdil meziroční 2,3procentní propad, data za eurozónu o desetinu procenta zhoršil. Měnová unie si tak z svého HDP v posledním kvartále odepsala 2,2 procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika zemí platících eurem oproti původním odhadům stagnovala. Ani celá unie s růstem o 0,1 procenta nevedla nijak valně. „Hlavní důvod stagnace evropské ekonomiky spočívá v poklesu investic firem, na druhou stranu se dařilo evropským exportérům,“ vysvětlil analytik finanční skupiny FIO Robin Koklar. HDP nepovzbudili ani spotřebitelé, kteří v důsledku vysoké nezaměstnanosti šetří.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Evropská ekonomika je slabá

„V podstatě se potvrdilo, že evropská ekonomika zůstává stále slabá, překvapením bylo, že směrem dolů byly revidovány výdaje podniků - investice,“ upozornil analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

EU zažívá větší propad než USA

Pokles ekonomiky trápí Evropskou unii mnohem více než Spojené státy. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářství lídra světové ekonomiky rostlo o 1,4 procenta. Za celý rok 2009 sice USA skončily v červených číslech, avšak propad byl mírnější než v případě evropského kontinentu. HDP jim klesl o 2,4 procenta, v roce 2008 ještě USA skončily v plusu 0,4 procenta.

Vývoj HDP v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24