Brněnský Alstom propouští, zaměstnanci dostanou až 24měsíční odstupné

Brno – V brněnské pobočce Alstomu se bude propouštět. Nezávislá expertiza totiž potvrdila dřívější rozhodnutí francouzského vedení o tom, že sekce výroby kotlů v Brně není rentabilní. Vedení tak rozhodlo o první vlně propouštění. Během dubna odejde 90 lidí. „Zatím jsou na seznamu pouze profese, konkrétní jmenný seznam ještě nemáme, ale bude to 90 lidí,“ uvedl šéf odborů Jaromír Machala. Celkem se ale společnost chystá propustit až čtyři stovky zaměstnanců.

Společnost musí ukončit výrobu kvůli nedostatku zakázek

Francouzská společnost Alstom, která se specializuje na oblast energetických a dopravních systémů, ohlásila ukončení výroby kotlů již v polovině listopadu loňského roku. Brněnské pobočce tak zůstane servis pro Česko a Slovensko.

Prohlášení Alstomu ze dne 18. listopadu 2009

„V důsledku celosvětové hospodářské krize a omezování výstavby nových uhelných elektráren v Evropě bude výrobní závod v Brně v následujících letech čelit vážnému nedostatku zakázek. Tato situace ve spojení s nedostatečnou konkurenceschopností může způsobit závodu vážné problémy. Dlouhodobý a trvalý nedostatek objednávek počínaje létem 2010 zapříčinil, že pokračování výroby kotlů v tomto závodě je nadále nemožné.“

Odbory na prohlášení v prosinci zareagovaly stávkou. Protesty vyvolal nesouhlas zaměstnanců s výší odstupného. Machala uvedl, že management sice s odbory dohodl princip výpočtu odstupného, ne ovšem jeho výši. Odboráři požadovali 24 měsíčních platů.

Čtyřiadvacet měsíčních platů však označili za nadstandardní i lidé z oboru a vedení firmy ho odmítlo. Nakonec se dohoda přece jen podařila a odbory pro zaměstnance vybojovaly odstupné o rekordní výši. Suma se bude odvíjet od délky pracovního poměru zaměstnance ve firmě a bere také ohled na možnosti uplatnění zaměstnance na trhu práce.

Průměrné odstupné se tak podle webových stránek společnosti vyšplhá až na neuvěřitelných 16,6 měsíce platů. Věkově a profesně nejstarší zaměstnanci dostanou dokonce až původně požadovaných 24 platů. Takové odstupné vysoce převyšuje podmínky zákoníku práce. Firma navíc dotčeným nabízí pomoc s dalším pracovním uplatněním na trhu práce.

Alstom v Česku a na Slovensku v současnosti zaměstnává kolem 900 lidí, z toho většinu, tedy 667 lidí, v brněnské centrále. Zrušeno bude přibližně 400 pracovních míst souvisejících s výrobou kotlů. V celé skupině Alstom pak pracuje téměř 60 tisíc pracovníků v 70 zemích.