Dopravu nad Německem ochromí stávka letových dispečerů

Berlín – Sotva se Němcům podařilo zažehnat jednu stávku v dopravě v případě Lufthansy, další je na obzoru. K zastavení práce se tentokrát rozhodli letoví dispečeři. Termín stávky ani její přesnou podobu ale zatím nezveřejnili, o podrobnostech chtějí rozhodnout až příští týden. Rozhodnutí přišlo poté, co zkrachovala jednání dispečerů ohledně pracovní doby se společností Deutsche Flugsicherung (DFS), která má na starosti řízení letového provozu.

„Stávka je v tomto okamžiku jedinou možností,“ uvedl mluvčí odborového svazu GdF Dirk Vogelsang. Protesty by měly být regionální a časově omezené. Kdy ke stávce dojde, ohlásí odbory 24 hodin předem.

Letoví dispečeři se se svým zaměstnavatelem - Deutsche Flugsicherung - neshodli na délce pracovní doby. Vedení společnosti chce dispečerům v důsledku snížení leteckého provozu pracovní dobu zkrátit. Argumentuje tím, že hospodářská krize způsobila mezi lety 2008 a 2009 propad odbavovaných letů o 7,2 procenta. Odbory naopak tvrdí, že se po celém Německu nedostává na 600 letových dispečerů.

Zpráva o dalším možném ochromení letecké dopravy nad Německem přišla krátce poté, co piloti německé letecké společnosti Lufthansa tento týden odvolali stávku, která se měla uskutečnit 13. až 16. dubna. Zástupci pilotů se dohodli s vedením firmy na arbitráži.

Piloti Lufthansy již uskutečnili jednodenní stávku za mzdové požadavky a zachování pracovních míst v únoru. Lufthansa musela kvůli stávce zrušit 2 000 letů a přišla asi o 48 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun).

Lufthansa
Lufthansa