ÚOHS šetří zakázku ČD Cargo na nákup cisteren za 200 mil. Kč

Praha - Antimonopolní úřad (ÚOHS) začal šetřit zakázku státního nákladního dopravce ČD Cargo na nákup 50 cisternových vozů v hodnotě 200 milionů korun. Důvodem šetření je stížnost firmy IRS Industries na údajně diskriminační pravidla soutěže. Podle ČD Cargo byla soutěž vyhlášena přesně podle zákona.

„Od zadavatele jsme si vyžádali dokumentaci a doplnění podkladů, případ je ve stadiu šetření,“ řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Zakázka vzbudila mezi výrobci vagonů velký zájem, o zadávací dokumentaci požádalo 13 firem. Do soutěže se však přihlásil jediný zájemce. ČD Cargo odmítl sdělit, o koho jde.

V oboru se mluví o tom, že favoritem na zakázku byla vzhledem k nastaveným požadavkům lounská společnost Lostr. Ta patří skupině Aliafin řízené rodinou Matoušků. Milan Matoušek starší a šéf Carga Josef Bazala jsou bývalí kolegové z generálního ředitelství Českých drah a dlouholetí přátelé.

ČD Cargo vypsalo soutěž loni 21. prosince, což kvůli svátkům zkrátilo zájemcům čas na přípravu. Podle kritérií soutěže má navíc v hodnocení ekonomické výhodnosti cena váhu jen 45 procent, 30 procent má technické řešení a 25 procent navýšení pokuty, pokud firma pozdě dodá cisterny. Podle propočtů IRS tak může soutěž prohrát i firma, která nabídne vagony za 100 milionů korun, s firmou, jež je nabídne za 200 milionů. Dražší firmě totiž stačí, aby výrazně navýšila smluvní pokutu.

ČD Cargo si za zadáním stojí s tím, že hodnotí širší ekonomickou výhodnost nabídky.