Odborářský sjezd skončil - otevřeně podporují levici

Praha - V Praze skončil sjezd odborů. Kromě nového vedení přinesl i program na další 4 roky. Odboráři ale říkají – při jeho naplnění bude záležet na tom, koho lidé budou volit – a podporu směřují otevřeně nalevo. Přesto, že při včerejší volbě deklarovali nadstranickost. Situace v České republice je krizová. Pokud ve volbách zvítězí pravice, nebude postavení zaměstnanců procházkou růžovou zahradou. Proto by si měli lidé podrobně přečíst programy politických stran a jít k volbám. Tak zněla první slova nového odborového předáka Jana Zavadila na tiskové konferenci po skončení sjezdu.

„Naším hlavním záměrem je udržet standardy, kterých jsme dosáhli, a nepřipustit, aby se nadále snižovaly,“ prohlásil Zavadil. Jde například o zákoník práce, zákon o zaměstnanosti či důchodový systém. „Díky tomu, že jsme protestovali proti některým pokusům o reformu, se je nepodařilo prosadit,“ řekl Zavadil.

Důležité ovšem podle něho je, jak dopadnou parlamentní volby. „Z programů některých politických stran se dá vyčíst, jaké ataky na zaměstnance se dají očekávat,“ říká Zavadil. Především pravicoví politici podle něj hovoří o větší flexibilitě zaměstnanců a o jejich nižší ochraně.

Video Odborářský sjezd skončil - otevřeně podporují levici
video

Odborářský sjezd skončil - otevřeně podporují levici

Politici by měli skoncovat s útoky na odbory

Tak by se dal shrnout obsah Odborového memoranda českým zaměstnancům, které dnes projednávali delegáti 5. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). České odbory podle prohlášení stojí před osudovou zkouškou. Globální krize odstartovala ekonomicky nebezpečné a sociální jevy. Jedním z nich jsou i útoky na odbory. „Jsou solí v očích některých politiků, kteří se snižují až k nenávistným výpadům a označují je za vyděrače jen proto, že si “dovolily„ obhajovat základní zaměstnanecké benefity,“ stojí v memorandu. 

Nemusíte být velkými příznivci odborů, ale stačí, když k jejich práci budete přistupovat jako demokraté a budete respektovat, že obhajují legitimní práva lidí v zaměstnání, vyzývají odboráři.  

Program ČMKOS se nese v duchu zásad, které odbory dlouhodobě prosazují. V oblasti pracovněprávní ochrany ČMKOS chce například bránit tomu, aby hospodářská krize a její důsledky „nebyly zneužívány ke zvyšování tlaku na obcházení pracovní doby a na flexibilitu zaměstnanců“. Bránit chce také uplatňování flexibilních forem organizace práce a pracovní doby, které nebudou v souladu s bezpečností práce či se soukromým životem zaměstnanců. Mimo jiné se to podle diskuse delegátů týká například některých návrhů na úpravu kont pracovní doby. 

V oblasti mezd odboráři chtějí uzákonit pravidelnou valorizaci minimální mzdy. V oblasti daní požadují návrat k daňové progresi. Pokud jde o důchodovou reformu, požadují zachování současného průběžného důchodového systému a staví se proti vyvedení části pojistného na individuální účty.

Nový předseda odborářů Jaroslav Zavadil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24