Stavaři letos přidáno nedostanou, o práci by ale přijít neměli

Praha - Nedostatek zakázek a celkový propad stavebnictví se odrazí i na platech zaměstnanců stavebních firem. Většina z nich letos nemůže počítat s přidáním byť jen o korunu. Z celkových podnikových kolektivních smluv, které zatím tuzemské stavební firmy uzavřely se svými zaměstnanci, podle předsedy odborového svazu Stavba Stanislava Antoniva se zmrazením mezd počítá 90 procent z nich. Se stagnací mezd stavařů výměnou za udržení zaměstnanosti kmenových pracovníků počítá také kolektivní smlouva pro celé odvětví.

Mzdy zůstanou na loňské úrovni například v tuzemské stavební jedničce Skansce. Firma už ale nepočítá ani s dalším propouštěním. „V letošním roce nepočítáme s výraznými změnami v celkovém počtu zaměstnanců,“ řekla mluvčí Skansky Lucie Nováková. Skanska propouštěla už loni. V březnu ve firmě pracovalo 5 578 lidí, což je meziročně o 16,4 procenta méně.

Přibližně o devět procent na současných 3 100 pracovníků snížil řady zaměstnanců i Metrostav. Také v této firmě ponechává uzavřená kolektivní smlouva pro letošní rok mzdy beze změn. Podobně je na tom i Hochtief CZ, který přibližně ještě před rokem uváděl, že zaměstnává kolem 1 600 lidí, zatímco letos v prvním čtvrtletí to bylo 1 380 pracovníků.

Mzdové tarify se letos nezmění ani ve společnosti Eurovia CS. „Zásadně“ se nezměnily ani ve firmě Subterra, uvedl její mluvčí Vladislav Beneš. Růst mezd naopak letos čeká zaměstnance tuzemské společnosti Strabag. „Mzdy byly paušálně navýšeny o 1,5 procenta,“ řekla její mluvčí Jaroslava Trlicová. Pokud však bude vývoj stavebnictví nepříznivý, stejně jako Eurovia CS nevylučuje propouštění.

Podle šéfa stavebních odborů jsou na tom nejhůř firmy z oblasti výroby stavebních hmot, které jsou napojené na výstavbu budov. Týká se to třeba cihlářů. V oboru kromě propouštění zažívají zaměstnanci v mnoha případech také omezování výroby v podobě kratšího pracovního týdne. O konkrétních firmách nebo číslech takto zasažených lidí ale předseda odborů mluvit nechtěl. „Pozitivní ale je, že se alespoň neruší benefity,“ poznamenal Antoniv z odborového svazu Stavba.

O práci přišli hlavně agenturní zaměstnanci

V průměru se počet pracovníků v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví v únoru podle posledních čísel Českého statistického úřadu meziročně snížil o 7,9 procenta. Průměrně pak vydělávali 23 843 korun, o čtyři procenta víc než o rok dřív.

„Podle informací Svazu podnikatelů ve stavebnictví se hlavní propad zaměstnanosti projevil u agenturních pracovníků, zejména zahraničních dělníků, kteří nejsou ve stavech zaměstnanců zahrnuti,“ řekl obchodně technický ředitel svazu Bohuslav Štancl.